Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2011, sygn. IBPBI/1/415-540/11/ESZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-540/11/ESZ

Czy nabyty motocykl, kwalifikowany jako środek trwały podatnika, może zostać poddany jednorazowej amortyzacji w oparciu o treść art. 22k ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2011r. (data wpływu do tut. Biura 31 maja 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonania jednorazowej amortyzacji wskazanego we wniosku środka trwałego (motocykla) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 maja 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonania jednorazowej amortyzacji wskazanego we wniosku środka trwałego (motocykla).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W zakresie prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, dostarczane są na zamówienie klientów specjalistyczne meblowe wyposażenia wnętrz o zastosowaniu farmaceutycznym. Prowadzenie tego typu działalności wymaga codziennych kontaktów z klientami, w tym bieżących podróży po terenie całego kraju. W efekcie w ramach prowadzonej działalności wykorzystywane są samochody osobowe, których przebieg w ciągu roku osiąga wartość kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Obecnie niezależnie od wykorzystywanych samochodów osobowych podjęta została decyzja o nabyciu motocykla, którego cena zakupu będzie wynosiła ok. 43.000 zł. Motocykl ten będzie służył wyłącznie dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jego zakup umotywowany jest względami oszczędnościowymi (mniejsze spalanie, tańsze materiały eksploatacyjne oraz krótszy czas dojazdu i łatwiejsze parkowanie), co szczególnie istotne jest w przedmiotowej sprawie, ponieważ siedziba firmy podatnika mieści się w miejscowości przy trasie X - Y, a ta bardzo często z uwagi na pojawiające się korki w znacznym stopniu opóźnia podróże służbowe. Pozyskanie środka transportu jakim jest motocykl wpłynie również w sposób znaczący na załatwianie bieżących spraw, w tym spotkań z klientami, które odbywają się w niedalekiej odległości w tym na terenie miasta, bowiem motocykl jest pojazdem znacznie mniej wrażliwym na korki i który o wiele łatwiej jest zaparkować, co aktualnie stanowi nierzadko znaczny problem w przypadku poruszania się samochodem osobowym. Niemniej niezależnie od wykorzystywania motocykla, w zakresie działalności gospodarczej Wnioskodawcy nadal będą wykorzystywane samochody osobowe co wynika z faktu, iż motocykl nie zawsze może być użytkowany z uwagi na warunki atmosferyczne, a także nie jest pojazdem właściwym podczas dłuższych podróży (po terenie całego kraju oraz zagranicznych). Tak więc zamiarem Wnioskodawcy jest wykorzystywanie motocykla jako pojazdu alternatywnego dla celów prowadzonej działalności gospodarczej w jazdach miejskich i lokalnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00