Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.04.2011, sygn. IBPBI/2/423-110/10/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-110/10/AP

Czy Spółka ma prawo zaliczyć zapłacone ujemne różnice kursowe do kosztów uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2011 r. (wpływ do tut. BKIP 26 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • uznania zapłaconej różnicy za ujemną różnicę kursową jest nieprawidłowe,
  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu zapłaconej różnicy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2011 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • uznania zapłaconej różnicy za ujemną różnicę kursową,
  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu zapłaconej różnicy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka reguluje swoje zobowiązania wobec dostawców zagranicznych wyrażonych w walucie za pośrednictwem instytucji finansowej, korzystając z automatycznej platformy wymiany walut. Logując się na platformie upoważniony pracownik Spółki wystawia polecenie zapłaty środków za granicę i automatycznie rezerwuje i zatwierdza kurs zakupu waluty dla kwoty zlecenia. Zatwierdzenie zlecenia ma charakter nieodwracalny i Spółka ma pięć dni roboczych na przekazanie na konto instytucji finansowej równowartości zlecenia w złotych. Pracownik dokonujący zlecenia zakupu waluty pod planowaną płatność popełnił błąd i zatwierdził zlecenie na kwotę 100-krotnie wyższą, niż wartość planowanej płatności. Ponieważ jednostka nie posiadała wystarczających środków na wykup zlecenia złożyła polecenie odkupu zarezerwowanej kwoty przez instytucję finansową. Instytucja finansowa odkupiła to zlecenie po kursie niższym (kurs zakupu waluty) niż kurs ustalony przy składaniu zlecenia (kurs sprzedaży waluty), w wyniku tego powstały ujemne różnice kursowe. Kwotę powstałych różnic kursowych Spółka przekazała na konto instytucji finansowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00