Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2011, sygn. ITPP1/443-469/11/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-469/11/AP

Czy stosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług za zrealizowane badania kliniczne jest prawidłowe?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2011 r. (data wpływu 31 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 26 maja 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla czynności badań klinicznych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 26 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla czynności badań klinicznych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zawiera umowy dotyczące realizowanych badań klinicznych leków, które określają zasady współpracy pomiędzy sponsorem i ośrodkiem, w którym są prowadzone lub między sponsorem, ośrodkiem i badaczem. Badania kliniczne realizowane są na terenie Centrum, z udziałem chorych, w celu potwierdzenia skuteczności testowanego leku w określonym schorzeniu. Prace badawcze prowadzone są przez badacza (lub zespół badaczy) posiadającego odpowiednie kwalifikacje, który jest odpowiedzialny za jego prowadzenie. Badania są monitorowane, koordynowane i zatwierdzane przez sponsora w formie protokołu badania. Wynagrodzenie badacza jest określone w umowie zawartej ze sponsorem lub w odrębnej umowie jako ustalony procent od otrzymanego od sponsora wynagrodzenia. Sponsor dostarcza leki oraz urządzenia do badania klinicznego. Wnioskodawca zabezpiecza pomieszczenia, sprzęt prowadzenie dokumentacji, nadzór nad próbkami leków, badania diagnostyczne i inne elementy pomocnicze dla prawidłowego wykonania badania. Wszystkie te czynności stanowią jedno świadczenie pomocnicze dla zasadniczego badania klinicznego. Dla Wnioskodawcy celem przystąpienia do umowy współpracy przy realizacji badań klinicznych prowadzonych z udziałem chorych, jest zapewnienie pacjentom leczenia służącego zachowaniu, ratowaniu i poprawie zdrowia. Są to usługi logicznie wpisujące się w ramy dostarczenia przez Wnioskodawcę usług opieki szpitalnej i medycznej, finansowane przez jednostkę niepubliczną, które w procesie leczenia są niezbędne dla osiągnięcia celu terapeutycznego. Pacjent niewłączony do badania klinicznego i tak byłby leczony w Centrum, lecz według schematu leczenia chemioterapeutycznego, finansowanego przez NFZ, który niekoniecznie przyniósłby efekty zdrowotne, takie jak można uzyskać w badaniu klinicznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00