Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.07.2010, sygn. IBPP3/443-330/10/BWo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-330/10/BWo

Opodatkowanie opłat związanych ze świadczoną przez bank usługą faktoringu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2010r. (data wpływu 13 maja 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w zakresie opodatkowania pobieranych opłat w ramach świadczonej usługi factoringu tj. opłaty za rozpatrzenie wniosku o świadczenie usług factoringowych, odsetek dyskontowych, prowizji za udzielenie limitu factoringu, prowizji od każdej nabywanej faktury, odsetek za dodatkowy dopuszczalny okres opóźnienia w spłacie, odsetek karnych;
  • nieprawidłowe w zakresie opodatkowania kosztów upomnień.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania pobieranych opłat w ramach świadczonej usługi factoringu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Bank zamierza wprowadzić do oferty usługę faktoringu niepełnego. Faktoring niepełny będzie polegał na nabywaniu przez Bank od Faktoranta niewymagalnych wierzytelności pieniężnych z zastrzeżeniem, że jeśli wierzytelności te nie zostaną spłacone przez Dłużnika (Kontrahent Faktoranta) w terminie, Faktorant bez względu na przyczynę braku spłaty będzie zobowiązany wobec Banku do zapłaty równowartości niespłaconej wierzytelności. Całe ryzyko wiążące się z niewypłacalnością Dłużnika obciążać będzie Faktoranta. Bank pobierać będzie od Faktoranta opłatę za rozpatrzenie wniosku, prowizję za udzielenie limitu factoringu, prowizję od każdej nabywanej faktury. Bank będzie naliczał Faktorantowi odsetki dyskontowe. Kwota odsetek dyskontowych obliczona będzie z góry za okres od dnia wypłacenia kwoty należnej Faktorantowi do dnia poprzedzającego termin płatności wierzytelności włącznie. Bank pomniejszy o wartość odsetek dyskontowych kwotę należną Faktorantowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00