Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.07.2010, sygn. ITPP2/443-433/10/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-433/10/AK

Sposób dokumentowania świadczenia usług elektronicznych na rzecz podmiotów z krajów Unii Europejskiej i dokumentowania statusu nabywcy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2010 r. (data wpływu 11 maja 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania świadczenia usług elektronicznych na rzecz podmiotów z krajów Unii Europejskiej i dokumentowania statusu nabywcy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania świadczenia usług elektronicznych na rzecz podmiotów z krajów Unii Europejskiej i dokumentowania statusu nabywcy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka świadczy usługi elektroniczne, zgodnie z definicją z ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Usługi świadczone są wyłącznie za pośrednictwem Internetu. Klientami Spółki są kontrahenci z krajów spoza Wspólnoty oraz z krajów Wspólnoty. Klienci ze Wspólnoty przy zakupie usługi wypełniają formularz zamówienia, w którym podają swoje dane, oraz składają oświadczenie dla jakich celów kupują daną usługę: czy dla celów prywatnych, czy dla celów prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jeżeli klient z Unii Europejskiej zadeklaruje zakup na cele działalności gospodarczej, to w następnym kroku jest proszony o podanie swojego numeru VAT. Klient, który podał swój numer VAT dokonuje zakupu usługi po cenie netto, bez podatku od towarów i usług. W przypadku, gdy klient pomimo złożenia oświadczenia, iż dokonuje zakupu usługi na cele działalności gospodarczej, nie poda swego numeru VAT, do ceny netto jest doliczany podatek od towarów i usług wg stawki krajowej (22%).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00