Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2009, sygn. IBPBII/2/415-358/09/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-358/09/MM

Czy wnioskodawczyni powinna zapłacić podatek dochodowym z tytułu sprzedaży nieruchomości skoro nie uzyskała żadnego przysporzenia, ponieważ pieniądze otrzymane ze sprzedaży przekazała darczyńcy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2009r. (data wpływu do tut. Biura 30 marca 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2009r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni zbyła aktem notarialnym nieruchomość, która nigdy faktycznie nie była jej własnością. Wnioskodawczyni wskazuje, że właścicielem nieruchomości był Pan C., cudzoziemiec zamieszkały w Polsce od 2004r. Dnia 02 lutego 2007r. aktem notarialnym dokonał on na rzecz wnioskodawczyni darowizny zastrzegając sobie dożywicie. Wnioskodawczyni nigdy nie czuła się właścicielką owego domu, mimo aktu darowizny nie rościła sobie żadnych praw do przedmiotu darowizny, gdyż był to dorobek życia Pana C. Dniu 25 listopada 2008r. pod wpływem Pana C. wnioskodawczyni sprzedała przedmiotową nieruchomość. Pieniądze ze sprzedaży wziął Pan C. Zdaniem wnioskodawczyni należy przyjąć, że w chwili, gdy darczyńca oświadczył obdarowanej, iż chce ową nieruchomość sprzedać, ze względu na swój stan zdrowie i sytuację materialną, odwołał on jeszcze niewykonaną darowiznę. Zgodnie, bowiem z art. 896 Kodeksu cywilnego darczyńca może odwołać darowiznę jeszcze niewykonaną, jeżeli po zawarciu umowy jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00