Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2009, sygn. IBPBII/1/415-67/08/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-67/08/MCZ

Czy wartość ponoszonych przez pracodawcę zryczałtowanych opłat za nieobowiązkowe świadczenia zdrowotne, z których mają prawo korzystać pracownicy Spółki oraz w niektórych przypadkach rodziny pracowników stanowi przychód pracowników, od którego pracodawca ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 07 listopada 2008r. (data wpływu do tut. Biura 12 listopada 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania dodatkowych świadczeń medycznych na rzecz pracowników jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania dodatkowych świadczeń medycznych na rzecz pracowników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca będący Spółką prowadzi działalność w zakresie produkcji, importu, eksportu i dystrybucji produktów leczniczych na terytorium Polski. Spółka zatrudnia ponad tysiąc pięćset pracowników.

W celu zapewnienia swoim pracownikom dodatkowej opieki medycznej Spółka podpisała umowy z firmami świadczącymi usługi medyczne. Przedmiotem tych umów jest min. świadczenie dodatkowych usług medycznych na rzecz wskazanych pracowników Spółki i ich rodzin. Świadczenia ujęte są w pakietach, które różnią się między sobą zakresem dostępnych usług medycznych. Każdy z uprawnionych pracowników posiada kartę, która daje mu prawo do korzystania z określonego zakresu usług medycznych. Lista osób uprawnionych do korzystania z opieki medycznej jest na bieżąco aktualizowana przez Spółkę, a zakres świadczeń postawionych do dyspozycji w ramach poszczególnych pakietów stanowi załącznik do umów. Przedmiotowy zakres usług medycznych nie mieści się w ramach świadczeń, do których zapewnienia obligują pracodawcę odrębne przepisy Spółka płaci usługodawcom opłatę kalkulowaną na każdego pracownika w sposób zryczałtowany za prawo do korzystania przez pracownika z usług medycznych (ryczałt). Opłata różni się w zależności od pakietu świadczeń medycznych do jakiego ma prawo pracownik i w niektórych przypadkach także rodzina pracownika. Ryczałt płacony jest w okresach miesięcznych na podstawie otrzymanej faktury VAT. Określona zryczałtowana opłata może ulec zmianie na podstawie pisemnego zgłoszenia zmiany liczby osób uprawnionych lub/i zmiany zakresu usług. Spółka nie otrzymuje od firm informacji dotyczących ilości i wartości dokonywanych świadczeń zdrowotnych z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych oraz przepisy dotyczące prowadzenia oraz udostępniania dokumentacji medycznej. Cały koszt zapewnienia dodatkowej opieki medycznej swoim pracownikom ponosi Spółka, a dostępne dla uprawnionych pracowników i ich rodzin w ramach ryczałtu świadczenia medyczne są dla nich nieodpłatne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00