Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.04.2009, sygn. ITPB1/415-87/09/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-87/09/IG

Czy zapłacone odszkodowanie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2009 r. (data wpływu 2 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia zapłaconej kary umownej do kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia zapłaconej kary umownej do kosztów uzyskania przychodu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca spółka jawna otrzymał notę obciążającą za niewykonanie umowy handlowej zawartej 11 kwietnia 2007 roku z firmą A. Kontrakt dotyczył zakupu przez Wnioskodawcę 750 ton rzepaku ze zbiorów 2007 roku od okolicznych rolników dla firmy A. Niestety, niesprzyjające warunki pogodowe w okresie wiosennym 2007 roku w postaci przymrozków i gradobicia spowodowały znaczną obniżkę plonów. Wysokość szkód u producentów, którzy wówczas ubezpieczyli plantacje wyniosły od 12 do 28%. Umowy kontrakcyjne zawarte pomiędzy Wnioskodawcą a producentami rzepaku nie zawierały kar umownych w opisanej sytuacji. Niższe plony spowodowały mniejszą ilość skupionego rzepaku i brak możliwości wykonania umów przez rolników. Cały skup prowadzony przez Wnioskodawcę oparty był o umowy kontrakcyjne z rolnikami pod potrzeby zakładów z branży tłuszczowej. Warunki pogodowe doprowadziły do braku rzepaku na wolnym rynku. W tej sytuacji, pomimo usilnych starań, udało się kupić zaledwie 345 z 750 ton ze wspomnianego wcześniej kontraktu. W 2007 roku Wnioskodawca miał podpisane jeszcze dwa inne kontrakty z firmą A na 1.000 ton i 2.220 ton, które udało się zrealizować. Pomimo tego, firma A nie uwzględniła argumentów i wyznaczyła karę umowną. W wyniku rozmów i pertraktacji trwających do sierpnia 2008 roku została ustalona kwota 90 tys. zł jako rekompensata utraconych korzyści przez firmę A. Wnioskodawca przyjął kwotę 90 tys. zł jako karę za niewykonanie podpisanego kontraktu. W 2007 roku Wnioskodawca podobnie jak wielu innych kontrahentów nie był w stanie wykonać opisanego kontraktu z powodu specyfiki roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00