Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.02.2008, sygn. IPPP1-443-259/08-2/RK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-259/08-2/RK

Jeśli z klientem zostaje zawarta umowa na wykonanie konkretnej usługi budowlanej, bez wyszczególnienia kosztów materiałów i robocizny, to mamy do czynienia z daną usługą budowlaną i ona jest przedmiotem opodatkowania właściwą stawką podatku od towarów usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 11.02.2008 r. (data wpływu 14.02.2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie podstawy opodatkowania świadczonych usług budowlano-montażowych- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.02.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie podstawy opodatkowania świadczonych usług budowlano-montażowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma, przyjmuje do wykonania roboty budowlano-montażowe związane z budownictwem mieszkaniowym. Zleceniodawcami są osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Zleceniodawcy, określają tylko rodzaj roboty, jaka ma być wykonana. Dla przykładu, zamawiający zleca montaż instalacji sanitarnej w budynku mieszkalnym - wykonanie instalacji grzewczej, itp. Sposób wykonania roboty (instalacji), np. dobór materiałów, zakup niezbędnych narzędzi i materiałów, rodzaj wykonywanych czynności, itp. zlecający pozostawia w gestii wykonawcy, tj. Wnioskodawcy. Strony zawierają uzgodnienia w dokumencie POROZUMIENIE/UMOWA, w którym określone są podstawowe dane stron, rodzaj roboty, termin jej wykonania, wynagrodzenie. W dokumencie tym, Wnioskodawca zobowiązuje się do wykonania przedmiotowej roboty z własnych materiałów. Ponadto, jest w nim stwierdzenie, że wykonanie roboty budowlano-montażowej stanowi jedno świadczenie, bez odrębnego rozliczenia zużytych materiałów. Potrzebne do wykonania usługi (instalacji) materiały budowlane (np. rury, kształtki, nakrętki, filtry do wody, wkłady do filtrów, grzejniki, piece CO), firma najczęściej posiada na stanie własnego magazynu towarów handlowych. Wówczas firma nie dokonuje ich zakupu w obcych jednostkach, gdyż są one najczęściej oferowane drożej i wiązałyby się to z dodatkowymi kosztami ich zakupu. Firma dokonując zakupu towarów (materiałów budowlanych) nie wie, czy dany towar będzie samodzielnie sprzedany, czy wykorzystany jako materiał budowlany w celu wykonania usługi budowlanej, dlatego też cały zakup przyjmowany jest dokumentem PZ na stan magazynu towarów handlowych. Dopiero po przyjęciu zlecenia na wykonanie roboty budowlano-montażowej, pracownicy firmy określają rodzaj niezbędnych materiałów budowlanych. Gdy materiały te są na stanie magazynu towarów handlowych Firmy, przenoszone są dokumentami przesunięcia międzymagazynowego do magazynu materiałów budowlanych i wówczas są one wykorzystywane do wykonania usługi budowlanej. Zleconą robotę, wykonaną z własnych materiałów Firma dokumentuje fakturą VAT. Podstawę opodatkowania w takiej fakturze stanowi robota budowlano-montażowa (z określeniem rodzaju roboty, adresu wykonania instalacji), bez wyodrębnienia zużytych materiałów budowlanych i narzędzi. Całość świadczenia w postaci roboty budowlano-montażowej, łącznie ze zużytymi materiałami budowlanymi, opodatkowana jest stawką podatku VAT 7%, na podstawie § 5 ust. 1a pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów dnia 27 kwietnia 2007 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 nr 97 poz. 970 ze zm.). Zużyte materiały budowlane, zgodnie z treścią podpisanego porozumienia / umowy ze zlecającym, nie są wyodrębniane z usługi i osobno opodatkowywane podatkiem VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00