Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.03.2007, sygn. PP-406/1/AZ/07, Urząd Skarbowy w Prudniku, sygn. PP-406/1/AZ/07

Czy Miejsko Gminny Ośrodek ........... jest czynnym podatnikiem podatku VAT i kiedy wystąpił pierwszy raz obowiązek podatkowy?Jakie stawki podatkowe winny obowiązywać na poszczególne rodzaje świadczonych usług ?Czy i kiedy powstał obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku za pomocą kas fiskalnych ?

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 oraz art.216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w piśmie z dnia 29.12.2006r o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej odpowiedzi na następujące pytania:

-czy Miejsko Gminny Ośrodek ... w X jest czynnym podatnikiem podatku VAT i kiedy wystąpił pierwszy raz obowiązek podatkowy ?

-jakie stawki podatkowe winny obowiązywać na poszczególne rodzaje usług świadczonych przez Ośrodek ... w X ?

-czy i kiedy powstał obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku za pomocą kas fiskalnych ?

U Z A S A D N I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 cytowanej w sentencji ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stosownie do art.14a § 4 Ordynacji podatkowej następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 29.12.2006r Jednostka Wasza zwróciła się z zapytaniem w którym wyjaśnia, iż Miejsko Gminny Ośrodek ... w X został powołany uchwałą Nr.XIX./199/05 § 2 , Rady Miejskiej w X, jako instytucja kultury. Zaświadczenie o numerze identyfikacji REGON Ośrodek uzyskał w dniu 25.03.2005r jako gminna, samorządowa jednostka organizacyjna i rozpoczął działalność w m-cu kwietniu 2005r. W miesiącu tym powstały też pierwsze dochody ze świadczonych usług. Do miesiąca lipca 2006r Jednostka Wasza działając w błędzie, co do zakresu obowiązywania ustawy o podatku VAT nie dokonała rejestracji w zakresie czynnego obowiązku podatkowego, ani też nie rozliczała tego podatku, gdyż uważała, że jako instytucja kultury nie podlega ustawie o podatku VAT. Po konsultacjach podatkowych przeprowadzonych w Kancelarii Podatkowej w miesiącu lipcu i uzyskaniu wstępnej informacji, iż Ośrodek ... winien być podatnikiem podatku VAT, Ośrodek na drukach VAT-R zgłosił rejestrację w zakresie podatku od towarów i usług w dniu 31 sierpnia 2006r w Urzędzie Skarbowym w Prudniku. W dniu 11.12.2006r Jednostka Wasza uzyskała opinię prawną z której jednoznacznie wynika, iż Ośrodek ... jest czynnym podatnikiem VAT od dnia 17.08.2006r tj. od dnia w którym przekroczył limit określony w art.113 ust.10 ustawy o podatku VAT. W tej sytuacji Jednostka Wasza sporządziła zaległe deklaracje VAT-7 za okres od sierpnia 2005r do lipca 2006r oraz deklaracje korygujące VAT-7 za okres od miesiąca sierpnia do października 2006r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00