Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.02.2006, sygn. PD.423-127/05, Lubelski Urząd Skarbowy, sygn. PD.423-127/05

Pytanie podatnikaCzy zgodnie z regułą ogólną wyrażoną w art. 15 ust. 1 oraz art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 21 poz. 86, z póżn. zm.) koszty poniesione w związku z zapłatą "odstępnego" za rezygnację przez Royal z prowadzenia działalności gospodarczej w tych supermarketach i spowodowania pozyskania tych lokalizacji przez Spółkę powinny być jednorazowo zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia?

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 29.12.2005r. spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego:Spółka w dniu 08 grudnia 2005r. podpisała ze spółką A Sp. z o.o. porozumienie, w którym A wyraziła gotowość odstąpienia za wynagrodzeniem Spółce 6 (sześciu) swoich lokalizacji supermarketów i rezygnacji z prowadzenia w nich działalności handlowej. Supermarkety A to sklepy ogólnospożywcze, podobne do sieci sklepów Stokrotka. Wszystkie lokalizacje supermarketów A są zawarte na podstawie umów najmu, zawieranych pomiędzy A a wynajmującymi. Odstąpienie konkretnych lokalizacji odbywa się na podstawie odrębnych, zawieranych przez strony "Umów Przekazania". Na podstawie zawartych Umów Przekazania A zobowiązuje się do rezygnacji z prowadzenia działalności handlowej w dzierżawionych supermarketach, rozwiązania swoich umów najmu, spowodowania, że Spółka uzyska tytuł prawny do lokalu od wynajmującego, na warunkach nie gorszych niż zawarte w umowie wiążącej A i wynajmującego, sprzedaży Spółce wyposażenia supermarketu oraz ewentualnie poniesionych nakładów na inwestycje w obcych środkach trwałych, do których A posiada roszczenie od wynajmującego. Z kolei Spółka zobowiązuje się zapłacić A uzgodnioną cenę za zakupione wyposażenie i roszczenie o zwrot nakładów inwestycyjnych w obiekcie (o ile takie wystąpi) oraz zapłacić kwotę wynagrodzenia, określonego przez strony w umowach jako "odstępne" z tytułu rezygnacji przez A z prowadzenia działalności gospodarczej w tych supermarketach i spowodowania pozyskania tych lokalizacji przez Spółkę.Spółka przystępuje do umowy najmu lokalu użytkowego w celu prowadzenia w nim działalności gospodarczej (supermarketu), ponosząc przy tym określone jednorazowo koszty. Na mocy tych umów przekazania za zgodą właściciela lokalu Spółka zawarła korzystny stosunek najmu, przy czym zobowiązała się do zapłaty stosownego ekwiwalentu drugiej sieci w zamian za odstąpienie przez nią od umowy najmu i rezygnację z działalności handlowej w tym lokalu. Druga sieć zaś zobowiązała się do rozwiązania umowy najmu oraz opróżnienia lokalu w uzgodnionym terminie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00