Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.10.2005, sygn. 1425/021/443/66/05/IW, Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu, sygn. 1425/021/443/66/05/IW

Pytanie dot. opodatkowania podatkiem VAT czynności przekazania próbek oraz prezentów o małej wartości.

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIENa podstawie: art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 22.07.2005r. przez ......... dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE We wniosku z dnia 22.07.2005r. złożonym przez ........... przedstawiono następujący stan faktyczny: Firma jest czynnym podatnikiem VAT współpracującym z kontrahentem czeskim, od którego otrzymano nieodpłatnie karmę dla kotów i materiały reklamowe w postaci koszulek. Otrzymana karma rozdzielana jest w woreczki o gramaturze 10 dag i dodawana, w charakterze próbek, do zakupowanej przez klientów innego rodzaju karmy, celem zachęcenia do zakupu nowego towaru. Koszulki jako materiały reklamowe przeznaczane są na potrzeby firmy oraz jako prezenty dla kontrahentów (bez wynagrodzenia). Na próbki przeznaczone są również towary zakupione od tego samego kontrahenta.Pytanie Podatnika odnośnie podatku od towarów i usług: Czy należy i w jaki sposób ująć w rejestrach VAT bezpłatnie otrzymane towary oraz materiały reklamowe od kontrahenta z Czech, które są następnie przekazywane w charakterze próbek? Czy przekazywany towar należy potraktować jak prezent o małej wartości czy jako próbkę towarów i opodatkować podatkiem VAT? Jak postąpić w sytuacji, gdy na próbki przeznaczony jest towar nabyty za wynagrodzeniem? Jak należy rozumieć pojęcie ewidencji pozwalającej na ustalenie tożsamości osób, którym przekazano prezenty? Czy "osoba" to osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, przedsiębiorca czy osoba prawna? Własne stanowisko Podatnika w sprawie: Otrzymanie nieodpłatne towarów z krajów Wspólnoty firma nie traktuje jak wewnątrzwspólnotowe nabycie, gdyż w myśl art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem. Oznacza to, że nieodpłatne otrzymanie towarów, w tym próbek od kontrahenta unijnego, nie podlega podatkowi VAT. Przekazanie zaś próbek towarów dla kontrahentów nie będzie podlegać VAT w myśl art. 7 ust. 3 ustawy o VAT. Ze względu na wartość przekazywanych koszulek niższej niż 100 zł należy ująć je w ewidencji osób obdarowanych i nie naliczać podatku VAT zgodnie z art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00