Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.10.2004, sygn. ZD/423-208/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/423-208/04

Czy dokonanie sprzedaży towarów podmiotowi powiązanemu po cenie ich zakupu oraz poniesienie dodatkowych kosztów związanych ze zmianą etykiet i opakowań na tych towarach (a w rezultacie zrealizowanie ekonomicznej straty na takiej transakcji) nie spowoduje w świetle art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych negatywnych konsekwencji w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dla Spółki?

Pytanie podatnika

Spółka dokonuje zakupu towarów przeznaczonych do sprzedaży na terenie Polski (do podmiotów niepowiązanych) od innych spółek (działających na terenie Europy) z grupy do której należy. Zgodnie z ogólnoświatową polityką Firmy, poszczególne podmioty, są wyspecjalizowane w produkcji określonego asortymentu produktów.

W ubiegłym oraz bieżącym roku Spółka nabyła od jednego z podmiotów powiązanych określoną ilość towaru, który zgodnie z planem sprzedaży miał znaleźć nabywców na terenie Polski.W ciągu roku okazało się jednak, iż plany dotyczące wielkości sprzedaży tego towaru były zbyt wygórowane (m. in. na skutek wzrostu konkurencji w tym segmencie, nieodpowiedniego pozycjonowania produktu, itp.), a w rezultacie Spółka pozostała z dużymi zapasami słabo rotującego towaru.

Jednocześnie, większość zawartych przez Spółkę kontraktów handlowych z podmiotami niezależnymi wymaga, aby dostarczane odbiorcom produkty miały określony termin ważności (np. minimum 12 miesięcy od daty dostawy, 75% całego okresu przydatności, itp.). Z uwagi na wielkość posiadanych przez Spółkę zapasów niemożliwe będzie dokonanie sprzedaży znaczącej części towarów, ze względu na niedotrzymanie terminu ważności. Oznaczać to będzie, iż towar ten, jako niezbywalny, stanie się bezwartościowy dla Spółki, pomimo, że nie będzie to jeszcze towar przeterminowany. W rezultacie Spółka będzie zmuszona do zniszczenia tych towarów,co spowoduje, oprócz powstania straty wynikającej ze zniszczenia towarów, konieczność poniesienia dodatkowych kosztów związanych z tym zniszczeniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00