Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.04.2004, sygn. us33/NG/GV/I/443-205/04/MP, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Czy w przypadku pośrednictwa w sprzedaży usług turystycznych świadczonych na podstawie umowy agencyjnej należy ewidencjonować obroty przy zastosowaniu kasy rejestrującej?

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 17 marca 2004 r. (wpływ do tut. Urzędu 18 marca 2004 r.), dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów stosowanie do dyspozycji wynikającej z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz.926 ze zm.) informuje, jak niżej:Firma "XX" S.C. - zwana dalej Spółką, zwróciła się do Naczelnika tut. Urzędu z prośbą o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz.50 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, w kontekście przedstawionego stanu faktycznego:Spółka prowadzi działalność gospodarczą na warunkach umowy agencyjnej, pośrednicząc tym samym w sprzedaży usług turystycznych oferowanych przez biura podróży klientom, m. in. osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Przedmiot zapytania Spółki dotyczy obowiązku rejestrowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestracyjnej w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.W ocenie Spółki, agencja pośrednicząca w sprzedaży usług turystycznych oferowanych przez biura podróży nie ma obowiązku ewidencjonowania uzyskiwanego obrotu przy zastosowaniu kasy rejestracyjnej, gdyż obrotem jest przychód z prowizji za świadczenie usług dla biur podróży, z którymi spółka współpracuje, zatem realizowana przez spółkę sprzedaż nie dotyczy osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a jedynie osób prowadzących działalność gospodarczą, gdyż takimi są biura podróży.W przedmiotowej transakcji usługodawcą jest biuro podróży i to ono wystawia na życzenie osoby fizycznej fakturę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00