Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 17 marca 2010 r., sygn. III SK 40/09

1. Sąd rozpoznający sprawę z odwołania od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów musi uwzględnić, w jaki sposób wydana w toku tego postępowania decyzja Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpływa na możliwość przypisania przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu praktyki ograniczającej konkurencję, zarzucanej przez organ ochrony konkurencji i konsumentów.

2. Ciężar dowodu w zakresie prawidłowego wyznaczenia rynku właściwego spoczywa na Prezesie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

Przewodniczący SSN Jerzy Kwaśniewski, Sędziowie SN: Bogusław Cudowski, Andrzej Wróbel (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 marca 2010 r. sprawy z powództwa Telekomunikacji Polskiej SA w Warszawie przeciwko Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o ochronę konkurencji, na skutek skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 27 maja 2009 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Prezes Urzędu) decyzją z dnia 24 maja 2004 r. uznał za ograniczającą konkurencję i naruszającą zakaz, o którym mowa w art. 8 ust. 1 w związku z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (jednolity tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 244, poz. 2080 ze zm., dalej jako ustawa) praktykę polegającą na nadużywaniu przez Telekomunikację Polską S.A. w Warszawie (dalej jako powódka) pozycji dominującej na lokalnych rynkach udostępniania (wydzierżawiania) kanalizacji teletechnicznej w Polsce, poprzez narzucanie dzierżawcom nieuczciwych cen dzierżawy, których wysokość została ustalona w drodze ujednolicenia cen stosowanych w skali kraju, z pominięciem lokalnych warunków budowy i eksploatacji oraz stopnia wykorzystania tej kanalizacji przez sieci samej powódki oraz innych dzierżawców i nakazał zaniechanie jej stosowania oraz nałożył na powódkę karę pieniężnąw wysokości 14.150.000 zł.

Powódka zaskarżyła decyzję Prezesa Urzędu odwołaniem, które zostało oddalone wyrokiem Sądu Okręgowego-Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 23 kwietnia 2008 r. [...]. Sąd Okręgowy za rynek właściwy uznał rynek udostępniania kanalizacji teletechnicznej przeznaczonej do prowadzenia kabli transmisyjnych służących do przesyłu sygnałów różnego rodzaju (rynek produktowy). Zdaniem Sądu Okręgowego prowadzenie kabli w inny sposób jest ze względów technicznych i ekonomicznych utrudnione i nieopłacalne, natomiast budowa własnej kanalizacji teletechnicznej wymaga dużo czasu i wiąże się z poniesieniem znacznych nakładów. Z tych względów Sąd Okręgowy uznał kanalizację teletechniczną za infrastrukturę kluczową dla możliwości rozwoju konkurencji na funkcjonującym przy jej użyciu rynku usług telekomunikacyjnych, ponieważ infrastruktura ta nie ma zamiennika i nie można jej odpowiednio duplikować. Sąd Okręgowy uznał za niezasadne zarzuty powódki dotyczące niewłaściwego wyznaczenia granic geograficznych rynku właściwego wskazując, że decyzja organu antymonopolowego dotyczy lokalnych rynków udostępniania kanalizacji teletechnicznej w Polsce, korzystanie z tej kanalizacji ma bowiem ograniczony zasięg. Lokalny charakter rynków dzierżawy wynika z różnorodności uwarunkowań technicznych, topograficznych i ekonomicznych. Takich rynków jest w Polsce tysiące i każdego z nich dotyczy zarzucana powódce praktyka, polegająca na ujednoliceniu cen dzierżawy na takich samych warunkach niezależnie od odrębności tych rynków lokalnych. Zdaniem Sądu Okręgowego niecelowe jest badanie każdego rynku lokalnego, a wyznaczenie go w sposób przyjęty w niniejszej sprawie nie budzi wątpliwości co do zakresu rynku oraz pozwala objąć decyzją wszystkich potencjalnych dzierżawców kanalizacji teletechnicznej działających na wszystkich lokalnych rynkach na terenie Polski.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00