Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 14 lutego 2008 r., sygn. I UK 206/07

Nie podlega ubezpieczeniu społecznemu pracowników osoba, która po­mimo zawarcia umowy o pracę faktycznie nie wykonywała pracy, gdyż w dniu nawiązania tej umowy rozpoczęła urlop wychowawczy, a po jego zakończeniu nie powróciła do pracy (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, jednolity tekst: Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm.).

 

Przewodniczący SSN Zbigniew Korzeniowski, Sędziowie SN: Józef Iwulski, Andrzej Wróbel (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 lutego 2008 r. sprawy z odwołania Katarzyny S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych0-Oddziałowi w K. z udziałem zainteresowanego Józefa B. o objęcie ubez­pieczeniem społecznym, na skutek skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 20 lutego 2007 r. [...]

o d d a l i ł skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w K. (organ rentowy) decyzją z dnia 17 marca 2004 r. ustalił, że Katarzyna S. (wnioskodawczyni) nie podlega ubez­pieczeniu społecznemu na podstawie umowy o pracę w okresach wymienionych w decyzji oraz zobowiązał wnioskodawczynię do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku rodzinnego i wychowawczego za określone w decyzji okresy.

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie wyrokiem z dnia 4 maja 2005 r. w pkt I oddalił odwołanie w zakresie niepodlegania wnioskodaw­czyni ubezpieczeniu społecznemu, w pkt II przekazał odwołanie w zakresie zobowiązania do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń do rozpoznania Sądowi Rejono­wemu dla Krakowa - Nowej Huty. Sąd ustalił, że wnioskodawczyni w dniu 22 lipca 2000 r. zgłosiła we właściwym urzędzie skarbowym zawieszenie działalności gospo­darczej. W tym samym dniu zawarła umowę o pracę z PPUH „M.” Józef B. i złożyła wniosek o urlop wychowawczy, który został jej udzielony; od tego dnia nie wykonywała żadnej pracy. Józef B. jest ojcem dziecka wnioskodawczyni.

Sąd zważył, że umowa o pracę z dnia 22 lipca 2000 r. jest umową fikcyjną. Powodem zawarcia umowy była chęć uzyskania przez wnioskodawczynię świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Sąd ustalił, że zawarta umowa zmierzała do obejścia przepisów prawa w rozumieniu art. 58 § 1 k.c. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00