Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 25 kwietnia 1996 r. sygn. I PZP 28/95

Przewodniczący Prezes SN: Jan Wasilewski

Sędziowie SN: Kazimierz Jaśkowski (sprawozdawca), Andrzej Kijowski (współsprawozdawca), Walerian Sanetra, Zbigniew Strus, Tadeusz Wiśniewski, Czesława Żuławska

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Jana Szewczyka, po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 25 kwietnia 1996 r. wniosku Ministra Pracy i Polityki Socjalnej skierowanego przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące zagadnienie prawne:

1. Czy w świetle art. 231 § 2 i 4 Kodeksu pracy w związku z art. 1 ustawy z dnia 9 listopada 1990 r. o przejęciu majątku byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (Dz. U. z 1991 r., Nr 16, poz. 72) można przyjąć, że SdRP była zobowiązana do zaspokojenia - w okresie od dnia 29 stycznia 1990 r. do dnia 27 lutego 1991 r. i w okresie od dnia 27 lutego 1991 r. - zobowiązań ze stosunku pracy powstałych w związku z rozwiązaniem PZPR uchwałą z dnia 29 stycznia 1990 r.

2. W przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie pierwsze, czy faktycznie wypłacone przez SdRP należności, o których mowa w pytaniu pierwszym, mogą być uznane za nienależne świadczenia w rozumieniu art. 410 § 2 Kodeksu cywilnego ?

podjął następującą uchwałę:

Zakłady pracy Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania ze stosunków pracy zakładów pracy przejętych od byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00