Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2023 r., sygn. I FSK 1619/19

Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zbigniew Łoboda, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia WSA del. Adam Nita (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej sprawy ze skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 31 maja 2019 r., sygn. akt I SA/Ke 126/19 w sprawie ze skargi P. sp. z o.o. z siedziba w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 stycznia 2019 r., nr 0113-KDIPT1-2.4012.758.2018.2.JS w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Kielcach, 2) zasądza od P. sp. z o.o. z siedziba w K. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 460 (słownie: czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

W zaskarżonym wyroku z 31 maja 2019 r., sygn. akt I SA/Ke 126/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach (zwany dalej Sądem I instancji) orzekał w przedmiocie skargi P. sp. z o.o. w K. (w dalszej części uzasadnienia określanej mianem Wnioskodawcy, Spółki, Strony lub Skarżącego) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zwanego dalej Organem interpretacyjnym lub DKIS) z 18 stycznia 2019 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług. Czyniąc to, Sąd I instancji uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną, a także zasądził od Organu interpretacyjnego na rzecz Strony zwrot kosztów postępowania.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco. Strona oraz jej kontrahent (R. sp. z o.o. – niebędący stroną postępowania, zwany dalej Nabywcą, Partnerem handlowym wnioskodawcy lub Kontrahentem) wystąpili z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zdarzenia przyszłego. We wspomnianym piśmie procesowym zaprezentowano złożony stan faktyczny, który szczegółowo został opisany w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dostępnym w CBOSA. Naczelny Sąd Administracyjny, prezentując go ogranicza natomiast swój referat do tych zagadnień, które ostatecznie doprowadziły do sporu najpierw przed Sądem I instancji, a następnie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Jak wyjawiono, na podstawie zawartej umowy przedwstępnej Skarżący zobowiązał się do nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu, wybudowania na tym terenie budynku zawierającego lokale mieszkalne wykończone "pod klucz", tak żeby były od razu gotowe do zamieszkania przez najemców. Jego Partner handlowy zajmuje się bowiem świadczeniem usług najmu mieszkań. Jak podkreślono, w skład wyposażenia wchodzić będą: meble typu zabudowa kuchenna, zabudowa łazienkowa, szafy w zabudowie, garderoby, meble wnękowe (meble w zabudowie); sprzęt AGD ściśle zintegrowany z zabudową kuchenną lub łazienkową taki jak piekarnik, kuchenka indukcyjna, lodówka, zmywarka do naczyń, pralka do zabudowy (AGD); wyposażenie łazienki i kuchni odpowiednio w umywalki, zlewy, brodziki, kabiny prysznicowe, wanny, bidety, toalety, armaturę (m.in. linie wodne, krany, zawory, instalacje dopływowe i odpływowe wody), pozostała zabudowa łazienkowa (wyposażenie - armatura sanitarna). Co do wspomnianych elementów wskazano, że wykonywane będą w oparciu o wcześniejszą inwentaryzację wnętrza, polegającą na dokładnym wymiarowaniu. Przygotowywany zostanie projekt wnętrza zawierający zestawienie elementów na wymiar (zarówno mebli w zabudowie, jak i wyposażenia — armatury sanitarnej wraz z odpowiednim sprzętem do zabudowy, tj. AGD).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00