Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2018 r., sygn. II FSK 1883/16

Zwolnieniem z podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 u.p.d.o.p. może zostać objęty dochód ustalany łącznie z całej działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w oparciu o wszystkie posiadane przez niego zezwolenia, aż do wysokości ograniczeń wynikających z tych zezwoleń, bez konieczności przyporządkowywania poszczególnych limitów pomocy publicznej do poszczególnych inwestycji określonych w kolejno wydawanych zezwoleniach na podstawie art. 16 ust. 1 u.s.s.e.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia WSA (del.) Barbara Rennert (sprawozdawca), Protokolant Agata Milewska, po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. [...] sp. z o. o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 14 kwietnia 2016 r. sygn. akt I SA/Rz 124/16 w sprawie ze skargi A. [...] sp. z o. o. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 19 października 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w całości, 3. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz A. [...] sp. z o. o. z siedzibą w S. kwotę 1 137 (słownie: jeden tysiąc sto trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 14 kwietnia 2016 r., sygn. akt I SA/Rz 124/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. [...] spółki z o.o. w S. na interpretacje indywidualną Ministra Finansów z 19 października 2015 r., wydaną w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu faktycznego sprawy wynika, że opisując we wniosku o wydanie interpretacji zdarzenie przyszłe, skarżąca wskazała, iż jest dużym przedsiębiorcą zajmującym się produkcją odkuwek matrycowych i na podstawie trzech zezwoleń, wydanych w 1998 i 2014 r., prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Jednocześnie na terenie tej samej strefy, na podstawie zezwolenia z 2008 r., działalność gospodarczą prowadzi spółka z o.o., powiązana z wnioskodawcą, która w ramach działalności gospodarczej wykonuje usługi komplementarne względem działalności wnioskodawcy, które pozwalają na oferowanie przez niego bardziej zróżnicowanych produktów, przy tym lepiej dostosowanych do potrzeb jego klientów. Każdej ze spółek w związku z uzyskanymi zezwoleniami oraz poniesionymi nakładami inwestycyjnymi przysługują określone na podstawie właściwych przepisów limity pomocy publicznej, jaką każda z nich może uzyskać, m.in. w postaci zwolnienia z podatku dochodowego od dochodów uzyskanych z działalności prowadzonej na terenie strefy. Wnioskodawca planuje połączyć się z ww. spółką w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013, poz. 1030 ze zm.; dalej: "K.s.h.") przez przeniesienie całego majątku tej spółki na wnioskodawcę. Połączenie nie będzie wiązało się ze zmianami inwestycji objętych zezwoleniami strefowymi, w związku z czym, w wyniku połączenia, wnioskodawca prowadzić będzie nadal działalność na terenie strefy na podstawie i w zakresie określonym w zezwoleniach. Po połączeniu wnioskodawca, jako spółka przejmująca, rozszerzy zakres swojej działalności o te usługi, które obecnie są świadczone przez spółkę. Działalność prowadzona przez wnioskodawcę po połączeniu będzie obejmowała całość działalności wskazanej obecnie w zezwoleniach, posiadanych przez oba podmioty. Wnioskodawca, po połączeniu, będzie prowadził ewidencję rachunkową pozwalającą wyodrębnić łączny dochód zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym, osiągany w związku z posiadanymi zezwoleniami oraz dochód podlegający opodatkowaniu, stosownie do wymagań określonych w art. 9 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2014 r., poz. 851 ze zm.; dalej: "u.p.d.o.p.").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00