Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 października 2015 r., sygn. I FSK 1352/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA (del.) Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 29 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych 1) Ministra Finansów; 2) Syndyka Masy Upadłości M. S.A. w upadłości likwidacyjnej w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 31 marca 2014 r., sygn. akt III SA/Gl 1911/13 w sprawie ze skargi Syndyka Masy Upadłości M. S.A. w upadłości likwidacyjnej w Z. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 14 sierpnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargi kasacyjne, 2) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego pomiędzy stronami.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania administracyjnego.

1.1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił w częściowo interpretację indywidualną Ministra Finansów z 14 sierpnia 2013 r. wydaną na wniosek Syndyka Masy Upadłości M. S.A. w Z. (skarżący) w przedmiocie podatku od towarów i usług i w pozostałym zakresie skargę oddalił.

1.2. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że we wniosku o interpretację skarżący przedstawił stan faktyczny, zgodnie z którym poprzednik prawny upadłej spółki z dwoma innymi podmiotami zawarł umowę Konsorcjum w celu złożenia wspólnej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na realizację zadania, które nazwał Kontraktem oraz wspólnej realizacji Kontraktu. W dniu 1 września 2010 r. strony umowy Konsorcjum zawarły Umowę Realizacyjną do Umowy Konsorcjum, w której określiły szczegółowe zasady, wg których wykonywane będą przez członków Konsorcjum roboty objęte przedmiotem kontraktu z Zamawiającym. Umowa Realizacyjna określiła zakres uprawnień i obowiązków oraz odpowiedzialności w ramach stosunków wzajemnych, a także w ramach stosunków względem Zamawiającego, pozostałych członków Konsorcjum i osób trzecich, a ponadto sposób wzajemnych rozliczeń finansowych wynikających ze wspólnej realizacji kontraktu. Wobec Zamawiającego oraz osób trzecich w sprawach związanych z realizacją kontraktu, jego strony wystąpiły pod wspólną nazwą. Wskazały Lidera Konsorcjum (P. S.A.) i upoważniły go do wystawiania na Zamawiającego faktur VAT na warunkach wynikających z kontraktu oraz do przyjęcia przez Lidera należności za wykonane przez członków Konsorcjum roboty na wskazany na fakturze VAT rachunek bankowy Lidera. Udziały stron Konsorcjum zostały określone w następująco: 1) 34% - Lider Konsorcjum; 2) po 33% każdy z Partnerów Konsorcjum.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00