Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2012 r., sygn. I FSK 767/11

Sama wola podatnika, znajdująca odzwierciedlenie w treści czynności prawnej, może określać charakter prawny świadczenia w oderwaniu od jego obiektywnych cech.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. Spółki z o. o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 października 2010 r., sygn. akt III SA/Gl 173/10 w sprawie ze skargi H. Spółki z o. o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 2 października 2009 r., nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od H. z o. o. w K. na rzecz Ministra Finansów kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 26 października 2010 r., sygn. akt III SA/Gl 173/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę H. sp. z o.o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 2 października 2009 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że 4 czerwca 2009 r. spółka złożyła do Ministra Finansów wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego poprzez udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy prawidłowo stosuje art. 8 i art. 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej u.p.t.u.), nieuznając premii udzielonej jej przez dostawców na podstawie umowy o współpracy handlowej za usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 u.p.t.u. i wystawiając noty księgowe zamiast faktur VAT.

Powyższe pytanie zadano na gruncie następującego stanu faktycznego. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. W zakresie swojej działalności zawiera umowy o współpracy handlowej z dostawcami działając w odpowiednim zakresie w imieniu własnym, a w części w imieniu przedsiębiorców, którzy utworzyli tę spółkę. Na podstawie umowy o współpracy handlowej dostawca zobowiązany jest do realizowania dostaw na adres wskazany w zamówieniu na rzecz każdego przedsiębiorcy lub samej spółki. Dostawca zobowiązuje się w okresie trwania umowy wypłacać zamawiającemu miesięczną premię pieniężną w wysokości ustalonego procentu od łącznej wartości obrotu netto realizowanego między dostawcą a przedsiębiorcami oraz między dostawcą a spółką w danym miesiącu, obliczoną na podstawie wartości netto faktur wystawionych przez dostawcę w tym miesiącu. Procentowa wartość premii ustalana jest indywidualnie z każdym z dostawców w umowie bądź w załączniku do umowy. Wnioskodawca wystawia dostawcy każdorazowo noty księgowe z tego tytułu. Zdaniem spółki premia ta nie stanowi rabatu, gdyż tego typu świadczenia w stosunkach między nią a dostawcami regulują odrębne postanowienia umowne (uregulowane w załączniku do umowy). Premia pieniężna od obrotu, niedająca się przypisać do jednostkowej faktury VAT, nie stanowi też usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 u.p.t.u. Takie rozumienie problemu potwierdza opinia wyrażona przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (obecnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej) w wyroku w sprawie R.J. Tolsma (C-16/93), w którym wskazano, że w celu uznania, iż otrzymane środki pieniężne stanowią wynagrodzenie za usługę, musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy wykonywaną usługą (świadczeniem) i otrzymywanym wynagrodzeniem. Taki związek w relacjach między wnioskodawcą a dostawcą towarów zaś nie istnieje. Ponadto czynności stanowiące dostawę towaru nie mogą jednocześnie poprzez ich zsumowanie stanowić usługi. Stanowisko powyższe znajduje swe uzasadnienie w treści art. 8 ust. 1 u.p.t.u., z której wynika, że dostawa nie może być jednocześnie usługą. Wobec tego premia wypłacona przez sprzedawcę, w przypadku osiągnięcia określonego progu obrotów, nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi. Miesięczne premie pieniężne w wysokości ustalonego procentu od łącznej wartości obrotu netto realizowanego między dostawcą a spółką w danym miesiącu, obliczone na podstawie wartości netto faktur wystawionych przez dostawcę w tym miesiącu zaliczają się do premii obojętnych podatkowo w zakresie VAT, stąd nie wymagają wystawiania faktur VAT a jedynie not księgowych na potwierdzenie ich wymagalności. Samo otrzymanie premii pieniężnej nie będzie także korektą cen dostaw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00