Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2008 r., sygn. I FSK 1938/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA (del.) Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. P. - H. W. Spółki z o. o. w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 28 maja 2007 r., sygn. akt I SA/Łd 1764/06 w sprawie ze skargi P. P. - H. W. Spółki z o. o. w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 9 sierpnia 2006 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2004 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, 2. zasądza od Dyrektora izby Skarbowej w L. na rzecz P. P. - H. W. Spółki z o. o. w T. kwotę 337 zł (słownie: trzysta trzydzieści siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 28 maja 2007 r. sygn. akt I SA/Łd 1764/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę P.P.-H. "W." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 9 sierpnia 2006 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc maj 2004 r.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Decyzją z dnia 27 lutego 2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. określił P.P.-H. "W." Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w T. - zwanej w dalszej części "Spółką", w zakresie podatku od towarów i usług za miesiąc maj 2004 r. kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe.

Organ pierwszej instancji zakwestionował zastosowanie przez Spółkę preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7% do czynności wymiany parapetów i okien, wyprodukowanych przez Spółkę, w budynkach sklasyfikowanych w PKOB 1130 i 112. W ocenie organu podatkowego, z uwagi na fakt, że Spółka jest producentem okien, które następnie montuje, nie spełnia warunków do zastosowania stawki w wysokości 7%, określonej w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 53, poz. 545 ze zm.) - zwanej w dalszej części "ustawą o VAT". Naczelnik wskazał, że dostawa materiałów budowlanych, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, co do zasady podlega opodatkowaniu wg stawki 22%. Jeżeli natomiast przedmiotem umowy cywilnoprawnej są roboty budowlane, dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego bądź remonty budownictwa mieszkaniowego (o symbolu PKOB 11, 112, ex 113), obrót stanowiący podstawę opodatkowania obejmuje także materiały oraz robociznę, które składają się na całość przedsięwzięcia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00