Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2007 r., sygn. I OSK 660/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr.) Sędziowie Stefan Kłosowski NSA Leszek Włoskiewicz Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 stycznia 2006 r. sygn. akt II SA/Wa 2069/05 w sprawie ze skargi B. R. na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania renty specjalnej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 27 stycznia 2006 r. sygn. akt II SA/Wa 2069/05 oddalił skargę B. R. na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] w przedmiocie odmowy przyznania renty specjalnej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył motywy decyzji Prezesa Rady Ministrów, wydanych na podstawie art. 82 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353), w których przyjęto, że świadczenie na powołanej podstawie może być przyznane osobie znajdującej się w trudnej sytuacji bytowej o ile zajdą też inne okoliczności, wskazujące na jej szczególnych charakter. Mogą to być m.in. wybitne osiągnięcia w jakiejś dziedzinie kultury lub sportu, bądź szczególne zdarzenie losowe.

W uzasadnieniu decyzji z [...] organ wskazał, że każdy składany wniosek o przyznanie renty specjalnej jest wnikliwie rozpatrywany i oceniany pod kątem występowania okoliczności mogących uzasadnić potraktowanie sprawy w sposób szczególny. W uzasadnieniu wniosku o przyznanie świadczenia specjalnego B. R., urodzona w 1976 r., podała, że jest osobą niezdolną do pracy. Od 12 lat choruje (schizofrenia paranoidalna, astma oskrzelowa). Decyzją z dnia 10 lutego 2004 r. ZUS odmówił jej prawa do renty socjalnej, ponieważ orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS za osobę całkowicie niezdolną do pracy została uznana od 23 września 2003 r., a więc po 25 roku życia. Podała ponadto, że nie ma żadnych środków do życia; pozostaje na utrzymaniu rodziców. Na leki wydaje około 200 zł miesięcznie. Jest studentką IV roku studiów dziennych na Wydziale Pedagogiki UMSC w Lublinie, ale obecnie ze względu na chorobę przebywa na urlopie dziekańskim. Orzeczeniem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w [...] z dnia 9 czerwca 2005 r., od 14 grudnia 2003 r. do dnia 9 czerwca 2007 r. została zaliczona do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. B. R. pozostaje wraz z dwoma studiującymi braćmi na utrzymaniu rodziców, otrzymujących świadczenia rentowe w łącznej wysokości 3 206 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00