Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2007 r., sygn. I OSK 1278/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec (spr.) Sędziowie NSA Izabella Kulig - Maciszewska Anna Lech Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 czerwca 2006 r. sygn. akt II SA/Wa 300/06 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 6 czerwca 2006 r. sygn. akt II SA/Wa 300/06 oddalił skargę J. K. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.

Minister Obrony Narodowej decyzją z dnia [...] nr [...] (punkt 40) przeniósł kpt J. K. do rezerwy kadrowej z dniem 1 stycznia 2002 r. Jako podstawę prawną tej decyzji wskazał art. 20 ust. 2 i art. 35 ust. 5 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (tekst jednolity Dz.U. z 1997 r. Nr 10, poz. 55 ze zm.). Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego rozkazem personalnym z dnia [...] nr [...] (pkt 41) zwolnił kpt J. K. z zawodowej służby wojskowej z dniem 31 grudnia 2004 r. i przeniósł do rezerwy z powodu niewyznaczenia go na stanowisko służbowe po upływie okresu pozostawania w rezerwie kadrowej.

Od powyższego rozkazu personalnego skarżący złożył odwołanie, w którym zarzucił, iż nie rozpatrzono jego wniosku z dnia 9 lipca 2004 r., w którym wystąpił o wyznaczenie go na jakiekolwiek stanowisko służbowe, odpowiadające jego kwalifikacjom w jakiejkolwiek jednostce wojskowej.

Minister Obrony Narodowej po rozpatrzeniu odwołania decyzją z dnia [...] nr [...] uchylił zaskarżoną decyzję w części dotyczącej daty zwolnienia skarżącego z zawodowej służby wojskowej i ustalił ją na dzień 31 maja 2005 r., zaś w pozostałej części zaskarżoną decyzję utrzymał w mocy. W uzasadnieniu decyzji podał, iż podstawę prawną rozkazu o zwolnieniu skarżącego z zawodowej służby wojskowej stanowiły przepisy art. 174 ust. 1pkt. 1 i ust. 2 w związku z art. 115 ust. 4 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. Nr 179, poz. 1750 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami żołnierz zawodowy przeniesiony do rezerwy kadrowej na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy pragmatycznej (ustawa z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych) pozostaje w niej nadal, nie dłużej jednak, niż do końca okresu, na jaki został do niej przeniesiony. Jeżeli żołnierz zawodowy nie został wyznaczony na stanowisko służbowe po upływie okresu pozostawania w rezerwie kadrowej zwalnia się go ze służby z dniem upływu tego okresu. Z kolei art. 115 ust. 1 i ust. 4 stanowi, że zwolnienie ze służby następuje z dniem określonym w rozkazie Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Organ odwoławczy wskazał, że rozkaz o przeniesieniu skarżącego do rezerwy z dnia [...] nie określał okresu, na jaki następuje przeniesienie do rezerwy, a w takim przypadku przyjąć należy, że następuje ono na okres 3 lat. Ponieważ w okresie przebywania skarżącego w rezerwie kadrowej nie nastąpiło wyznaczenie go na stanowisko służbowe, uznano, że spełniona została przesłanka z art. 174 ust. 2 obowiązującej obecnie ustawy pragmatycznej nakazująca obligatoryjne zwolnienie ze służby. Minister Obrony Narodowej stwierdził, że przeniesienie do rezerwy kadrowej wiązało się z przewidywaniem, a nie z gwarancją wyznaczenia na inne stanowisko służbowe w tym okresie. Odnośnie zarzutu nierozpatrzenia wniosku z dnia 9 lipca 2004 r. wskazał, że wniosek ten był rozpatrywany, lecz z uwagi na brak równorzędnych lub wyższych stanowisk służbowych od zajmowanego przez skarżącego ostatnio, poszukiwania te nie zakończyły się pozytywnie. Ponadto organ odwoławczy wyjaśnił, iż z uwagi na konieczność posiadania przez decyzję zwalniającą przymiotu ostateczności, konieczna była zmiana daty zwolnienia skarżącego ze służby tak, aby wypadła ona po doręczeniu mu decyzji organu drugiej instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00