Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2006 r., sygn. I OSK 181/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Rausz Sędziowie Janina Antosiewicz (spr.) NSA Anna Łuczaj Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Renaty K. przedstawicielki ustawowej małoletnich Oskara i Weroniki W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 października 2005 r. sygn. akt II SA/Wa 725/05 w sprawie ze skargi Renaty K. przedstawicielki ustawowej małoletnich Oskara i Weroniki W. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 12 stycznia 2005 r. (...) w przedmiocie świadczenia w drodze wyjątku 1. oddala skargę kasacyjną; 2. przyznaje od Skarbu Państwa adw. Andrzejowi R. kwotę 292,80 zł /dwieście dziewięćdziesiąt dwa złote i osiemdziesiąt groszy/ w tym zawierającą należny podatek od towarów i usług z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 13 października 2005 r. II SA/Wa 725/05, oddalił skargę Renaty K. działającej w imieniu małoletnich Oskara i Weroniki W. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 12 stycznia 2005 r., odmawiającą przyznania renty w drodze wyjątku.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył treść rozstrzygnięć organu /decyzja z 15 listopada 2004 r. i 12 stycznia 2005 r./, wydanych na podstawie art. 83 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych /Dz.U. 2004 nr 39 poz. 353 ze zm./, w których odmówiono Renacie K., występującej jako przedstawicielka ustawowa małoletnich dzieci Oskara i Weroniki W., przyznania renty rodzinnej po zmarłym Marku W. Organ powołując się na art. 83 ustawy stwierdził, że świadczenie w drodze wyjątku może być przyznane ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury i renty - nie mogą ze względu na całkowitą niezdolność do pracy i wiek - podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania. Do przyznania świadczenia w drodze wyjątku wszystkie te przesłanki winny być spełnione łącznie. Brak jednej z nich powoduje niemożność przyznania świadczenia w drodze wyjątku. Ponadto stwierdzono, że renta rodzinna w drodze wyjątku jest pochodną świadczenia osoby zmarłej i z tego powodu w pierwszej kolejności bada się uprawnienia jakie przysługiwałyby tej osobie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00