Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-02-15

Najczęściej występujące błędy przy sporządzaniu sprawozdania finansowego - jak ich uniknąć (aktywa)

W poprzednim numerze BGK opisaliśmy, jakie błędy najczęściej popełniają przedsiębiorcy w wycenie bilansowej środków trwałych i nieruchomości inwestycyjnych. Z pewnością więcej uwagi należy poświęcić składnikom wartości niematerialnych i prawnych, których wycena ze względu na brak fizycznej postaci wielokrotnie okazuje się trudniejsza niż wycena rzeczowych aktywów trwałych. Szczególną uwagę należy też zwrócić na wykazanie zapasów. Istotne znaczenie ma dokonanie odpisów aktualizujących wartość należności.

1. Wartości niematerialne i prawne

Nieprawidłowa wycena pozycji na koniec roku obrachunkowego. Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 1 uor wartości niematerialne i prawne wycenia się na dzień bilansowy według ceny nabycia, pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne i ewentualne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Ustawa o rachunkowości nie dopuszcza możliwości aktualizacji wartości początkowej. Oznacza to, że wartość WNiP można jedynie korygować "w dół" poprzez odpis aktualizujący wartość. Natomiast zgodnie z MSR 38 Wartości niematerialne i prawne jednostka może wybrać jeden z dwóch modeli ujęcia i wyceny: koszt historyczny pomniejszony o amortyzację oraz - jako alternatywę - wycenę według wartości godziwej. Oznacza to, że wartości niematerialne i prawne według drugiego modelu powinny być aktualizowane co najmniej raz w roku. Nie podlegają one systematycznej amortyzacji, lecz corocznym testom mającym na celu stwierdzenie, czy dane aktywa utraciły swą wartość.

Prawidłowe rozpoznanie składnika w bilansie. Zgodnie z polskim prawem do WNiP można zaliczyć jedynie składniki nabyte, a nie wytworzone przez jednostkę (wyjątek stanowią koszty prac rozwojowych). Oznacza to, że składnik może być jedynie nabyty, a nie wytworzony we własnym zakresie. Zgodnie z MSR 38 są to nabyte i wytworzone we własnym zakresie prawa majątkowe. W przeciwieństwie więc do polskiego prawa bilansowego jednostka może sama wytworzyć składnik WNiP zgodnie z interpretacją MSR/MSSF.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00