Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-01-14

Najczęściej występujące błędy przy sporządzaniu sprawozdania finansowego - jak ich uniknąć

Przełom roku obrotowego to zazwyczaj czas wytężonej pracy dla służb księgowych. Wiąże się to z zamknięciem ksiąg rachunkowych i sporządzeniem sprawozdania finansowego. Jakie są najczęściej występujące błędy identyfikowane przez biegłego rewidenta w trakcie badania jednostkowych sprawozdań finansowych sporządzanych zgodnie z ustawą o rachunkowości lub MSR/MSSF?

1. Środki trwałe

Pozycja środków trwałych bywa problematyczna, zwłaszcza dla spółek produkcyjnych, których rzeczowy majątek trwały stanowi znaczną część aktywów. Na czym polegają typowe błędy związane z tą pozycją bilansową?

2. Nieprawidłowa wycena bilansowa środków trwałych

Podstawowym błędem jest niewątpliwie niewłaściwe określenie stawek, okresów i metod amortyzacji, a także brak okresowej weryfikacji tych stawek i okresów. Zgodnie z art. 32 ustawy o rachunkowości stawka i okres amortyzacji muszą odzwierciedlać okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego. Tymczasem jednostki zazwyczaj ustalają stawki amortyzacyjne wyłącznie na podstawie przepisów podatkowych (załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), co nie zawsze zapewnia spełnienie omawianego warunku.

3. Zaniechanie weryfikacji okresów i stawek amortyzacyjnych

Z kolei brak okresowej weryfikacji poprawności stosowanych stawek i okresów amortyzacyjnych powoduje, że w księgach jednostki nieraz zawyżone są koszty rocznej amortyzacji, natomiast bilansowa wartość środków trwałych jest zaniżona. Może się zatem zdarzyć, że firma eksploatuje środki trwałe o zerowej wartości bilansowej, mimo że nadal używa ich w procesie produkcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00