Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-08-27

Jak należy rozliczyć saldo konta "Rozliczenie kosztów"

Jednostka produkcyjna prowadzi ewidencję kosztów w zespole 4. Na koniec roku w bilansie wykazała w pozycji "Zmiana stanu produktów" wartość niesprzedanych wyrobów gotowych. Jakich księgowań należy dokonać w następnym roku, skoro nie przenosi się salda konta 490 bilansem otwarcia na następny rok obrachunkowy?

PROBLEM

RADA

Saldo konta 490 "Rozliczenie kosztów" należy przeksięgować na wynik finansowy. Saldo to wykazuje wysokość zmiany stanu produktów, która koryguje koszty poniesione o koszty niedotyczące danego okresu obrachunkowego.

UZASADNIENIE

Sposoby księgowania kosztów nie są uregulowane ustawowo. Ustawa o rachunkowości podaje jedynie ogólne definicje kosztów i strat, przychodów i zysków, zostawiając kwestię zakresu kont i rodzaju prowadzonej ewidencji w gestii jednostki. To jednostka we własnym zakresie podejmuje decyzję w sprawie ewidencji kosztów i dokonany wybór uwzględnia w przyjętych zasadach (polityce) rachunkowości. Jednostka decyduje także, w jakim układzie będzie sporządzać rachunek zysków i strat, jednak wybór jego wariantu determinowany jest rodzajem prowadzonej ewidencji kosztów. Z ustawy wynika natomiast obowiązek prowadzenia ksiąg pomocniczych dla kosztów i istotnych dla jednostki składników aktywów, co oznacza, że nie można ujmować wszystkich kosztów, niezależnie od rodzaju, na jednym koncie. Modele ewidencji kosztów zostały wypracowane przez praktykę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00