Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2012-06-09

Faktoring - czy cena jest najważniejsza

Z roku na rok przybywa firm korzystających z faktoringu. Systematycznie rośnie również liczba zapytań o tę formę finansowania. W rozmowach z potencjalnymi klientami bardzo szybko pojawia się wątek ceny usługi faktoringowej. Wielu przedsiębiorców traktuje ten czynnik jako najważniejszy w selekcji ofert i podjęciu ostatecznej decyzji o wyborze faktora. Oferta rynkowa jest obecnie niezwykle szeroka i praktycznie każda firma spełniająca podstawowe kryteria "faktorowalności" znajdzie dla siebie optymalną ofertę. Tym bardziej warto na początku dobrze przeanalizować sytuację biznesową i potrzeby swojej firmy właśnie w kontekście podstawowych parametrów oraz cech wybieranej dla siebie usługi.

Dwa modelowe przypadki - dwie różne oferty finansowania

Każdego dnia firmy faktoringowe rywalizują ze sobą, walcząc o nowe zlecenia. Pisząc o aktualnej ofercie faktorów, warto posiłkować się przypadkami biznesowymi, które spotykamy w codziennej praktyce. Każdy z klientów to inny podmiot o specyficznym modelu działania, oferowanym produkcie, strukturze odbiorców, a także sytuacji finansowej. Zróżnicowanie to sprawia, że cena usługi faktoringowej w odniesieniu do dwóch firm o zbliżonych obrotach może być znacząco inna.

Przypadek 1

Pewien producent bioetanolu uzyskał faktoring w cenie: prowizja operacyjna 0,3%, odsetki na poziomie WIBOR 1M + marża 1,1%. To dość atrakcyjna cenowo oferta. W zasadzie koszt finansowania faktury o 60-dniowym terminie płatności wynosi w przybliżeniu tyle, ile koszt kredytu obrotowego. W tym przypadku konkurencja o finansowanie tej firmy wśród faktorów była dość ostra i firma wybrała najtańszą ofertę.

Firma osiągała roczny obrót powyżej 20 mln zł z zyskiem netto około 0,5 mln. Miała dwóch głównych, renomowanych klientów o wysokim ratingu, nie miała przeterminowanych należności i zobowiązań. Firma bez problemów obsługiwała kredyt inwestycyjny na poziomie 2,4 mln, dysponowała również kredytem obrotowym. Analityk jednego z faktorów postawił wręcz pytanie - po co tej firmie faktoring, nawet najtańszy, skoro może z powodzeniem sfinansować wszystkie swoje potrzeby znacznie wyższym niż obecnie kredytem obrotowym, który mogłaby uzyskać w większości znanych banków. Nie wnikając w powody i racjonalność decyzji, w tym także relacje między firmą a jej bankiem, należy przyjąć, że decyzja mimo wszystko była racjonalna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00