Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-12-14

2. Podziemne chodniki nie podlegają opodatkowaniu

Na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w kwestii opodatkowania podziemnych chodników w kopalniach czekało wielu przedsiębiorców z branży górniczej oraz samorządy lokalne, na terenie których znajdują się kopalnie. 13 września 2011 r. TK orzekł, że od podziemnych wyrobisk górniczych nie można pobierać podatku od nieruchomości. Dla wielu podatników wyrok TK oznacza możliwość odzyskania sporych pieniędzy.

Problem opodatkowania podatkiem od nieruchomości chodników kopalnianych okazał się na tyle skomplikowany, że TK nie tylko orzekł co do zgodności przepisów ustawy z konstytucją, ale także - co zdarza się raczej rzadko - dokonał wykładni przepisów będących przedmiotem zainteresowania TK. I właśnie ta wykładnia ma tak ogromne znaczenie dla podatników, gdyż same przepisy ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej upol) TK uznał w zasadzie za zgodne z ustawą zasadniczą.

Aby lepiej zrozumieć treść wyroku TK, należy w skrócie przypomnieć stan prawny, na tle którego powstał spór prawny zakończony przed Trybunałem. Otóż zgodnie z upol opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przepisy upol definiują budowle jako obiekty budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, niebędące budynkiem lub obiektem małej architektury, a także jako urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, związane z obiektem budowlanym, które zapewniają możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00