Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-11-30

2. Funkcja pełnomocnika w postępowaniu przed organami podatkowymi

W postępowaniu podatkowym podatnik może brać udział osobiście, ale nie ma takiego obowiązku. Przepisy Ordynacji podatkowej dają możliwość udziału w postępowaniu pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga osobistego udziału podatnika. Ważna jest zatem wola strony danego postępowania podatkowego do osobistego działania lub działania przez ustanowionego przez siebie pełnomocnika.

Jeśli charakter czynności wymagających osobistego działania podatnika wyklucza to działanie przez pełnomocnika, podatnik przy dokonywaniu tych czynności może korzystać z asysty pełnomocnika, który udziela pomocy prawnej.

Pełnomocnictwo i jego rodzaje

Instytucja pełnomocnictwa została uregulowana w Kodeksie cywilnym. W myśl zapisów ustawy pełnomocnictwo to umocowanie do działania w cudzym imieniu, opierające się na oświadczeniu osoby reprezentowanej przez pełnomocnika.

Pełnomocnictwo może przybierać różną postać w zależności od tego, jak szeroki jest zakres, za który pełnomocnik odpowiada. I tak, może to być:

§ pełnomocnictwo ogólne,

§ pełnomocnictwo rodzajowe,

§ pełnomocnictwo szczególne.

Przez pełnomocnikowi przekazywane są szerokie uprawnienia do wykonywania wszelkich czynności, które nie przekraczają zakresu zwykłego zarządu. Czynności zwykłego zarządu to takie działania, które są podejmowane w ramach bieżącej działalności jednostki. Przykładem czynności zwykłego zarządu jest m.in.:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00