Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-09-04

Jak rozliczać honorarium autorskie wypłacone w ramach zatrudnienia na umowę o pracę oraz na podstawie umowy cywilnoprawnej

Praca twórcza może być wykonywana w ramach różnych stosunków prawnych, w tym w ramach stosunku pracy, ale także w ramach umów cywilnoprawnych. W obu przypadkach należy dbać o to, aby do przychodu z tego tytułu zastosować właściwe koszty uzyskania.

Przedmiot prawa autorskiego został określony przez ustawodawcę w ustawie z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.), dalej ustawa. Zgodnie z jej przepisami, utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (art. 1 ust. 1 ustawy). Ustawodawca zawarł w niej katalog przykładowych utworów. Wynika z niego, że przedmiotem prawa autorskiego są w szczególności utwory:

● wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
● plastyczne,
● fotograficzne,
● lutnicze,
● wzornictwa przemysłowego,
● architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
● muzyczne i słowno-muzyczne,
● sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
● audiowizualne (w tym filmowe).

Należy pamiętać, że powyższe wyliczenie ma charakter przykładowy i nie powinno być traktowane jak wyczerpujący katalog utworów. W literaturze przedmiotu uznaje się, że utworem jest to wszystko, co nie powstaje z wiernego odwzorowania rzeczywistości czy przedmiotów już istniejących. Oznacza to, że utwór choć w minimalnym zakresie powinien być oryginalny i powinien posiadać element nowości. W rozumieniu przepisów o prawie autorskim jako twórczy traktowany jest taki rezultat działalności, który na tyle związany jest z osobą twórcy, aby było mało prawdopodobne, aby inna osoba podejmująca identyczny wysiłek twórczy uzyskała analogiczny lub zasadniczo podobny rezultat. Odnosząc się do powyższego, aby dany przejaw działalności człowieka mógł być uznany jako twórczy, powinien spełnić kilka warunków, a mianowicie powinien:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00