Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-03-30

Kiedy składka od zlecenia obowiązkowa, a kiedy dobrowolna?

Jeśli umowa zlecenia jest jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych dla osoby fizycznej, to podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Obowiązkowe są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Natomiast ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowe wówczas, gdy umowa zlecenia jest wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. Obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne, dobrowolne - ubezpieczenie chorobowe.

ANNA MICHALSKA
Podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne i na ubezpieczenia społeczne stanowi cały przychód uzyskiwany u pracodawcy. Takie rozwiązania przewiduje ustawa z 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia (DzU nr 45, poz. 391 ze zm.) oraz ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.).
Gdy istnieje umowa o pracę
Pracownik wykonujący dodatkowo pracę na podstawie umowy zlecenia, zawartej z pracodawcą lub na rzecz pracodawcy, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.
Praca na podstawie tej umowy traktowana jest zgodnie z przepisami jako zatrudnienie. Osoba wykonująca takie dodatkowe czynności jest pracownikiem, tak jakby wykonywała to dodatkowe zatrudnienie w ramach stosunku pracy. Dla tak rozumianego pracownika obowiązkowe są ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00