Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-12-15

KONTROWERSYJNE ORZECZNISTWO SĄDOWE

Skutki nietrzeźwości w pracy

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika stanowi jednostronną czynność prawną dokonywaną przez pracodawcę. Jest ono zawsze następstwem postępowania pracownika, które zostało ocenione przez pracodawcę na tyle nagannie, że uniemożliwia dalsze jego zatrudnianie, a zatem uzasadnia natychmiastowe rozwiązanie z każdym pracownikiem każdego rodzaju umowy o pracę.

Monika Nieznańska
asystent sędziego Sądu Najwyższego
W Kodeksie pracy określono, kiedy może dojść do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Przepis art. 52 k.p. w § 1 k.p. określa 3 przesłanki, z których każda samodzielnie stanowi podstawę do dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę:
• ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
• popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
• zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku,
Najmniej ostro została określona pierwsza z przesłanek, czyli ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Zarówno pojęcie „podstawowe obowiązki pracownicze”, jak i „ciężkie naruszenie” nie zostało nigdzie w Kodeksie pracy zdefiniowane. Przy ustalaniu, czy zostały naruszone podstawowe obowiązki pracownicze, punktem wyjścia jest z reguły art. 100 k.p. Przepis ten zawiera jednak katalog ogółu obowiązków pracowniczych, które nie zostały przez ustawodawcę określone jako podstawowe. Ocena i konkretyzacja w tym względzie została pozostawiona albo pracodawcy, albo ich konkretyzację mogą zawierać układy zbiorowe pracy lub regulaminy. Praktyka wskazuje, że z reguły pracodawcy decydują o tym, czy przez pracownika zostały naruszone podstawowe obowiązki, a jednocześnie, czy naruszenie to było na tyle ciężkie, że uzasadnia dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00