Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-04-28

Niewypłacalność pracodawcy

Celem Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest zaspokajanie roszczeń pracowniczych w przypadku niewypłacalności pracodawcy.

Ryszard Sadlik
sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Powód Andrzej Z. wniósł powództwo przeciwko Funduszowi Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o zapłatę świadczenia z tego funduszu. Wskazywał, że należne mu świadczenia nie zostały zaspokojone przez byłego pracodawcę - Spółkę R.S. Pozwany fundusz nie uznał powództwa, wnosząc o jego oddalenie i podnosząc, że wydana przez niego negatywna decyzja dotycząca wypłaty świadczeń wynika z faktu, że nie można było ustalić, czy i kiedy nastąpiła faktyczna niewypłacalność byłego pracodawcy.
Ustalenia stanu faktycznego
Sąd rejonowy, orzekający w pierwszej instancji, ustalił, że powód Andrzej Z. był zatrudniony w Spółce R.S. na podstawie umowy o pracę od sierpnia do grudnia 2000 r. na czas określony. Mimo że od października do grudnia 2000 r. pracodawca nie płacił mu, Andrzej Z. zdecydował się na zawarcie kolejnej umowy na czas nie określony, począwszy od 31 grudnia 2000 r. Pracodawca zapewniał go, że są to przejściowe problemy spółki oraz podjęte działania pozwolą na uzyskanie zaległych świadczeń od dłużników spółki. Gdy jednak Andrzej Z. nie otrzymał wynagrodzenia także za pracę w miesiącach styczeń, luty i marzec 2001 r. uznał, że dotychczasowe zapewnienia pracodawcy są fikcyjne i pisemnie rozwiązał w sposób natychmiastowy umowę o pracę, przyjmując, że pracodawca dopuścił się wobec niego ciężkiego naruszenia swych podstawowych obowiązków, gdyż zaniechał wypłaty należnego wynagrodzenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00