Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-09-06

Wpływ różnic kursowych na wycenę importowanego środka trwałego

Aktywa trwałe: Cenę nabycia oraz koszt wytworzenia koryguje się o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania do używania składnika majątkowego.
Przedsiębiorstwo zakupiło środek trwały z importu, który nie wymaga montażu. Czy różnice kursowe, które powstały do momentu uregulowania zobowiązania, wpłyną na wycenę jego wartości początkowej?
W pytaniu poruszono kilka zagadnień. Dotyczą one między innymi sposobu wyceny różnic kursowych, a także ich wpływu na wartość początkową środków trwałych i wynik finansowy. Kwestie te należy rozpatrzyć z podatkowego i bilansowego punktu widzenia.
Przepisy podatkowe jednoznacznie określają moment naliczenia różnic kursowych, które powstają w chwili zapłaty zobowiązań wyrażonych w walucie obcej, gdy kurs waluty z dnia zapłaty jest inny niż kurs waluty z dnia ich zarachowania. Wartość i charakter różnicy kursowej zależy od relacji średniego kursu NBP waluty z dnia powstania zobowiązania i kursu sprzedaży waluty banku, z którego usług korzystała jednostka. W przypadku gdy kurs z dnia zarachowania zobowiązania jest niższy od kursu waluty z dnia zapłaty, powstaną ujemne różnice kursowe, które zwiększą koszty. W sytuacji odwrotnej powstaną dodatnie różnice kursowe, które zwiększą przychody.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00