Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-10-19

Komentarz do zmian rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT

Rozporządzenie Ministra Finansów z 20 września br. jest nowelizacją rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i wynika przede wszystkim z ostatniej nowelizacji ustawy o VAT, dokonanej ustawą z 30 sierpnia 2002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zmiany ustawowe miały na celu złagodzenie obciążeń małych firm w zakresie VAT w ramach przyjętego przez rząd pakietu „Przede wszystkim przedsiębiorczość”.

Zarówno wspomniana nowelizacja ustawy o VAT, jak i rozporządzenie zmieniające z 20 września 2002 r. weszły w życie 1 października br., z wyjątkiem art. 2 nowelizacji ustawy o VAT, który obowiązuje od dnia ogłoszenia zmian do ustawy o VAT w Dzienniku Ustaw, tj. od 20 września br. Przepis ten umożliwiał dokonanie zgłoszenia oświadczenia o wyborze kasowej metody rozliczeń we wrześniu br. w celu skorzystania z tej metody rozliczeń już w IV kwartale br.
Ogólne zasady dotyczące małych podatników
Nowelizacja ustawy o VAT z 30 sierpnia 2002 r. wprowadza definicję „małego podatnika”, przez którego rozumie się podatnika podatku od towarów i usług, u którego wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3 ustawy o VAT, a także wartość eksportu towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej 800 000 euro (tj. kwoty dla podatników, którzy z metody kasowej chcieli skorzystać już w IV kwartale 2002 r., oraz 3 273 000 zł dla podatników, którzy z metody kasowej będą chcieli skorzystać w 2003 r., kwota ta dotyczy również komisantów), a w przypadku prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami powierniczymi, agentów, zleceniobiorców lub innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze - 30 000 euro (tj. kwoty dla podatników, którzy z metody kasowej chcieli skorzystać już w IV kwartale 2002 r., oraz 123 000 zł dla podatników, którzy z metody kasowej będą chcieli skorzystać w 2003 r.)
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00