Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-09-03

Wynagrodzenia w pytaniach i odpowiedziach

Naliczanie wynagrodzeń jest bardzo często trudną pracą z uwagi na zmieniające się przepisy prawa powszechnego, ale również ze względu na regulacje wewnątrzzakładowe, które decydują np. o nagrodach, dodatkach do wynagrodzenia, czy też premiach. Niestety, jak to zwykle w prawie bywa, błędy przy naliczaniu wynagrodzeń mogą okazać się bardzo kosztowne, dlatego niezwykle istotne jest prawidłowe stosowanie przepisów i wypłata pracownikowi należytej kwoty wynagrodzenia. Nieprawidłowości niekiedy trudno odwrócić, ponieważ wypłata nienależna może bez zgody drugiej strony być dochodzona jedynie w drodze postępowania sądowego, które jest czasochłonne i kosztowne. "Poradnik" stanowi kompendium wiedzy o wynagrodzeniach. Jest on skonstruowany na zasadzie pytań i odpowiedzi, ponieważ ta forma przekazu jest najbardziej praktyczna. Skupiamy się, jak zwykle, na rzeczywistych trudnościach wynikających z praktyki stosowania prawa, mając nadzieję, że "Poradnik" pomoże Państwu (nie tylko kadrowym, ale również księgowym lub właścicielom firm) w rozwiązywaniu codziennych problemów. Zachęcamy do lektury.

Wypłata wynagrodzenia

Jak obliczyć dodatek wyrównawczy pracownicy w ciąży przeniesionej do innej pracy

PYTANIE

Jedna z naszych pracownic zaszła w ciążę i przedstawiła zaświadczenie lekarskie stwierdzające przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy. Była zatrudniona w magazynie, ale od 1 maja 2014 r. przenosimy ją do działu administracji. Jej wynagrodzenie w magazynie wynosiło 2600 zł miesięcznie, otrzymywała także premię kwartalną. Na nowym stanowisku pracy wynagrodzenie pracownicy będzie wynosiło 2540 zł. Jakie składniki należy uwzględnić przy obliczaniu dodatku wyrównawczego?

ODPOWIEDŹ

Przy obliczaniu dodatku wyrównawczego pracownicy należy uwzględnić stałą stawkę miesięczną przysługującego jej wynagrodzenia zasadniczego z miesiąca poprzedzającego nabycie prawa do dodatku i sumę premii kwartalnych wypłaconych jej w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do dodatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00