Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-02-14

Problemy kadrowe w pytaniach i odpowiedziach

W praktyce wiele problemów kadrowych w firmach może być rozwiązanych przez zastosowanie przepisów w drodze analogii, a także przez wymianę informacji, poglądów i doświadczeń przez samych kadrowych. Prawo pracy jest bowiem tą dziedziną, która często ulega znaczącym zmianom, a duża liczba aktów prawnych powoduje, że w przepisach bardzo łatwo się pogubić.

W Poradniku zebraliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytania zadawane przez naszych Czytelników z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Omawiamy te przypadki, które w praktyce budzą najwięcej kontrowersji, jak również te, które były najczęściej zgłaszane jako problematyczne. Dotyczą one czasu pracy, urlopów, najnowszych zmian w prawie, zasiłków, świadectw pracy, dokumentacji pracowniczej i składek na ubezpieczenia społeczne pracowników. Mamy nadzieję, że w Poradniku znajdą Państwo odpowiedzi na wiele trudnych zagadnień, z którymi spotykacie się na co dzień w swojej pracy zawodowej. Zachęcamy do lektury.

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego przy pracy na część etatu i przy obniżonej normie czasu pracy

PYTANIE

Zatrudniamy pielęgniarkę na umowę o pracę w wymiarze 0,3 etatu. Jej dobowa norma czasu pracy wynosi 7 godz. i 35 min. Ile urlopu wypoczynkowego w dniach/godzinach przysługuje tej pracownicy?

ODPOWIEDŹ

Pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 6 albo 8 dni (zależnie od stażu pracy) na cały rok kalendarzowy. W przeliczeniu na godziny jest to 45 godzin i 30 minut (przy 6 dniach urlopu) albo 60 godzin i 40 minut (przy 8 dniach urlopu).

WYJAŚNIENIE

Wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, z uwzględnieniem wymiaru urlopu obowiązującego tego pracownika przy zatrudnieniu na pełny etat. Wymiar urlopu przysługującego pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat - 20 albo 26 dni - uzależniony jest tylko od stażu pracy. Jeżeli pracownik ma staż urlopowy krótszy niż 10 lat, przysługuje mu 20 dni urlopu. W przypadku gdy pracownik ma staż urlopowy wynoszący co najmniej 10 lat, ma prawo do 26 dni urlopu. Przy obliczaniu wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy należy pamiętać, że niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 154 § 2 k.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00