Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-12-16

Rozliczenia podatkowe

Rozliczenia podatników z urzędem skarbowym muszą zacząć się, bez względu na formę, w jakiej prowadzą oni działalność, od zarejestrowania się dla celów podatkowych i uzyskania numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Od zagadnień z tym związanych zaczynamy też nasz poradnik. Ale nie tylko rejestracja podatkowa będzie przedmiotem naszego zainteresowania. Omawiamy także rozliczenia, jakich dokonują z urzędem skarbowym podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatnicy VAT.

Marek Kutarba
Stan prawny na 27 listopada 2003 r.
W przypadku podatników opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych możliwe są w zasadzie trzy formy opodatkowania: tzw. zasady ogólne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Większość podatników prowadzących własne firmy, rozliczających się na tzw. zasadach ogólnych, zobowiązana jest do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Rozliczeniom dokonywanym przez tę grupę podatników poświęcimy też najwięcej miejsca. Nie oznacza to, że pominięte zostaną zasady, na jakich z urzędem skarbowym muszą rozliczać się podatnicy ryczałtu oraz karty podatkowej.
Omówimy również zagadnienia dotyczące rejestracji podatkowej, wyboru formy opodatkowania oraz rozliczeń w zakresie VAT. Najwięcej uwagi poświęcimy jednak zaliczkom na podatek dochodowy, i to zarówno tym, które podatnik jako przedsiębiorca musi płacić za siebie, jak i tym, które odprowadza za zatrudnione przez siebie osoby.
Niezależnie od tego, w jakiej formie podatnik zamierza prowadzić swoją działalność, jedną z pierwszych rzeczy, jakiej musi dokonać w ramach rozliczeń z urzędem skarbowym, jest dokonanie zgłoszenia identyfikacyjnego (czyli rejestracji podatkowej w celu uzyskania specjalnego numeru identyfikacyjnego), zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. nr 142, poz. 702 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 137, poz. 1302), dalej ustawa o NIP. Trzeba tylko pamiętać, że obok przepisów samej ustawy konieczne jest również stosowanie się do przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 lutego 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. nr 16, poz. 144).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00