Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-04-23

Kapitał początkowy - vademecum dla pracodawcy i pracownika

Pojęcie kapitału początkowego wprowadzone zostało ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. ma on stanowić swoistą rekompensatę za składki ubezpieczeniowe wpłacone do końca 1998 r.

Bogdan Majkowski
Stan prawny na 23 kwietnia 2002 r.
W związku z ustalaniem kapitału początkowego zarówno na płatników składek (pracodawców), jak i osoby zainteresowane (pracowników) nałożono wiele nowych obowiązków. Osoby objęte akcją muszą udowodnić odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy oraz osiągane w przeszłości zarobki. Jako środki dowodowe mogą być przyjęte ściśle określone dokumenty. Płatnicy składek (pracodawcy) zobowiązani zostali do udzielenia wszechstronnej pomocy w skompletowaniu dokumentacji wymaganej dla potrzeb kapitału początkowego. Część z druków muszą wypełnić sami. Ich obowiązkiem jest także sprawdzenie dostarczonych przez pracowników formularzy i przekazanie ich do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie określonym przez ten organ.
W opracowaniu przedstawiamy również sposób, w jaki liczy się kapitał początkowy. Na podstawie tych wyjaśnień każdy zainteresowany może obliczyć wartość swojego kapitału.
Komu przysługuje kapitał początkowy
Zgodnie z przepisami art. 173 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 162, poz. 1118 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 154, poz. 1792), kapitał początkowy ustalany będzie dla każdej osoby urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która przed 1 stycznia 1999 r. opłacała składki na ubezpieczenie społeczne za siebie (np. osoba prowadząca działalność gospodarczą) bądź składki za nią opłacał płatnik składek (na ogół pracodawca za pracownika). Dla każdego z uprawnionych zostanie obliczona wartość emerytury, jaką dana osoba otrzymałaby, gdyby w momencie wprowadzenia w życie reformy systemu ubezpieczeń społecznych posiadała w pełni nabyte uprawnienia emerytalne. Wartość ta zostanie następnie pomnożona przez tzw. średnie dalsze trwanie życia. Wyliczona w ten sposób kwota zostanie zapisana jako wartość kapitału początkowego na indywidualnym koncie każdej z uprawnionych osób, prowadzonym przez ZUS. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że wartość kapitału jest odtworzeniem składek na ubezpieczenie społeczne opłaconych przed 1999 r., czyli przed wprowadzeniem w życie reformy emerytalnej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00