Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-09-04

Sporządzanie bilansu jednostki za 2003 rok

Początek roku to czas sporządzania sprawozdań finansowym za okres sprawozdawczy od 1 stycznia do 31 grudnia 2003 r. Najważniejszymi elementami sprawozdania są bilans oraz rachunek zysków i strat. Dopiero na podstawie informacji w nich zawartych sporządzane są pozostałe elementy rocznego sprawozdania finansowego: zestawienie zmian w kapitale własnym, rachunek przepływów pieniężnych oraz informacja dodatkowa. Za podstawę sporządzenia bilansu oraz rachunku zysków i strat służy zestawienie obrotów i sald - zwane potocznie obrotówką.

Przez cały rok wszystkie zdarzenia gospodarcze rejestrowane są na kontach księgowych. Na koniec roku efekt całorocznej pracy ma swoje odzwierciedlenie w postaci zestawienia obrotów i sald.
Niniejszy artykuł ma na celu pokazanie, jakie są kolejne etapy sporządzania sprawozdania finansowego oraz w jaki sposób sporządzić bilans oraz rachunek zysków i strat w oparciu o zestawienie obrotów i sald. Nie jest możliwe omówienie wszystkich występujących w trakcie sporządzania sprawozdania finansowego przypadków, dlatego ograniczono się do zaprezentowania mechanizmów „przechodzenia” z obrotówki - czyli zestawienia obrotów i sald - na bilans oraz rachunek zysków i strat.
UPROSZCZENIA, JAKIE MOŻE STOSOWAĆ JEDNOSTKA
Na dzień bilansowy sprawozdanie finansowe sporządzają wszystkie jednostki, które obowiązkowo lub dobrowolnie stosują zapisy ustawy o rachunkowości. Kryteria sporządzenia tego sprawozdania szczegółowo precyzuje art. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00