Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-12-15

Wykonalność decyzji podatkowych

Wśród decyzji wydawanych przez organy podatkowe niewątpliwie największe znaczenie dla podatnika mają te decyzje, których wydanie wiąże się z nałożeniem określonych obowiązków związanych z zapłatą podatku. Co do zasady, decyzje wydawane przez wspomniane organy powinny być wykonane przez podatnika bez konieczności stosowania środków przymusu. Z art. 124 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wynika wręcz obowiązek wyjaśniania przez organy podatkowe zasadności przesłanek, którymi kierują się przy załatwianiu sprawy, aby w miarę możliwości doprowadzić do dobrowolnego wykonania przez strony decyzji. Jednak często zdarza się, że podatnicy nie zgadzają się ze stanowiskiem organów wyrażonym w decyzji, mimo to obowiązki wynikające z decyzji (np. zapłata zaległości z tytułu podatku dochodowego łącznie z odsetkami) - poza określonymi ustawą przypadkami - będą podlegały wykonaniu. Jeżeli podatnik nie dokona tego dobrowolnie, istnieje możliwość doprowadzenia do ich wykonania w trybie egzekucyjnym.

EGZEKUCJA ADMINISTRACYJNA
Zgodnie z art. 3 § 1 w zw. z art. 2 § 1 pkt 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968 ze zm.) egzekucję administracyjną można przeprowadzić m.in. w stosunku do obowiązków związanych z podatkami, opłatami i innymi niepodatkowymi należnościami pieniężnymi budżetu państwa, gdy wynikają one z decyzji właściwych organów. Oznacza to, że wydana decyzja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego, w oparciu o który podejmowane są czynności egzekucyjne.
Przed zastosowaniem środka egzekucyjnego (poza sytuacjami przewidzianymi w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, powodującymi umorzenie tego postępowania - np. art. 33 tej ustawy) może podatnika uchronić wyłącznie wstrzymanie wykonania decyzji, które powoduje zawieszenie postępowania egzekucyjnego (art. 56 § 1 pkt 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00