Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Duplikaty dokumentu celnego SAD i faktury zakupu

Do stosunkowo często występujących w praktyce sytuacji należy utrata (np. w wyniku kradzieży samochodu, w którym przewożono dokumenty księgowe) lub zniszczenie (np. w wyniku pożaru, powodzi lub innych tego rodzaju zdarzeń) u podatnika, będącego nabywcą towaru lub usługi, oryginału faktury VAT oraz dokumentu celnego. Wystąpienie takiej sytuacji ma szczególnie doniosłe znaczenie w zakresie prawa do obniżania należnego VAT o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług.

Brak dokumentów (lub ich duplikatów) oznacza brak możliwości obniżenia podatku należnego, gdyż obniżenie to zostało uzależnione przez ustawodawcę od dysponowania przez podatnika (nabywcę) odpowiednim dokumentem, z którego wynika kwota tego podatku. Według art. 19 ust. 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że występuje zasadnicza różnica w uregulowaniu kwestii postępowania w razie zaginięcia faktury VAT i zaginięcia dokumentu celnego. O ile bowiem ustawodawca dość szczegółowo określił, jak się powinien zachować podatnik, który utracił fakturę (jej oryginał), o tyle w przepisach o VAT brak jest jakichkolwiek uregulowań dotyczących tej kwestii w odniesieniu do dokumentu celnego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00