Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Różnice kursowe w księdze przychodów i rozchodów (cz. 2)

Przedstawiamy Państwu drugą część artykułu omawiającego zasady ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów różnic kursowych.

POWSTAWANIE RÓŻNIC KURSOWYCH PRZY ROZLICZENIU ZAKUPU ŚRODKÓW TRWAŁYCH
Zgodnie z art. 22g ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych cenę nabycia środka trwałego lub koszt jego wytworzenia koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
Z powyższego wynika, iż sposób rozliczenia różnic kursowych powstałych przy zakupie środka trwałego będzie uzależniony od okoliczności przekazania do używania środka trwałego. Jeżeli różnice kursowe powstały przed dniem przekazania środka trwałego do używania, odpowiednio powiększają albo pomniejszają jego cenę nabycia lub koszt wytworzenia. Powstałe natomiast różnice kursowe już po oddaniu środka trwałego do używania nie zmieniają jego ceny nabycia, lecz bezpośrednio wpłyną na wysokość kosztów uzyskania przychodu.
PRZYKŁAD
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą 10 marca 2002 r. zakupiła za granicą środek trwały o wartości 5000 euro. Ustalono z kontrahentem zagranicznym, iż zapłata nastąpi w dwóch ratach: 15 marca 2002 r. (kwota 3000 euro) oraz 30 marca 2002 r. (kwota 2000 euro). Przedsiębiorca oddał do używania w firmie zakupiony środek trwały 25 marca 2002 r.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00