Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-03-25

Na finiszu prac bilansowych trzeba sprawdzić ważne kwestie

Prace związane ze sporządzeniem sprawozdania finansowego za 2023 r. dobiegają końca, ale wciąż pojawiają się wątpliwości. Często dotyczą one aspektów technicznych związanych z zachowaniem struktury sprawozdania, podpisywaniem czy prezentowaniem danych porównawczych. Są to bardzo ważne kwestie, ponieważ decydują one o tym, czy sprawozdanie zostanie uznane za prawidłowe, czy też nie. Dziś więc wskazujemy kwestie, na które należy zwrócić uwagę.

czy jednostka będzie działała

Jednostki funkcjonują w bardzo dynamicznym otoczeniu. Zatem pierwszym krokiem przed sporządzeniem ostatecznej wersji sprawozdania finansowego powinna być odpowiedź na pytanie, czy jednostka będzie kontynuowała działalność do końca 2024 r. Jest to bardzo ważne, dlatego że podmioty, które nie spełniają zasady kontynuowania działalności, przygotowują sprawozdanie, spisując inne metody wyceny aktywów i pasywów. Ponadto muszą zawrzeć w tym sprawozdaniu dodatkowe ujawnienia. A przypomnijmy, że w każdym sprawozdaniu – bez względu na to, jaka jednostka je sporządza i według jakiego załącznika będzie przygotowywane – musi być ustosunkowanie się kierownika jednostki do tego, czy podmiot będzie kontynuował w dającej się przewidzieć przyszłości działalność w niezmniejszonym istotnie zakresie, bez postawienia w stan likwidacji lub upadłości, chyba że jest to niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym. Ustalając zdolność jednostki do kontynuowania działalności, kierownik jednostki uwzględnia wszystkie informacje dostępne na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, dotyczące dającej się przewidzieć przyszłości, obejmującej okres nie krótszy niż jeden rok od dnia bilansowego.

Jeśli jednostka będzie kontynuowała działalność, ale istnieją znaczące ryzyka w jej otoczeniu, to należy je wskazać we wprowadzeniu do sprawozdania. Wskazówki, jak przeprowadzić tego typu ocenę, zawiera KSR nr 14 „Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności” (Dz.Urz. Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 2021 r. poz. 119; dalej: KSR nr 14). Dopiero gdy kierownik jednostki i osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, mają pewność, że sprawozdanie jest przygotowywane przy założeniu kontynuowania działalności lub przy braku tego założenia, można przystąpić do prac technicznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00