Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-03-18

Sprawozdanie finansowe w pytaniach i odpowiedziach

Nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia kończącego rok obrotowy, tj. do 31 marca 2023 r., trzeba sporządzić sprawozdanie finansowe na dzień kończący rok obrotowy. Muszą to zrobić jednostki, których rok jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Potwierdziło to też Ministerstwo Finansów, bo w odpowiedzi na pytanie DGP poinformowało, że oficjalny termin na przygotowanie sprawozdania finansowego za rok 2023 nie zostanie w tym roku przesunięty. Bez zmian pozostanie również termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego i jest to 30 czerwca 2024 r. Zostało już więc niewiele czasu na przygotowanie sprawozdań. Dziś przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

podatek dochodowy

Nasza jednostka ustala odroczony podatek dochodowy. Czy w rachunku zysków i strat należy go pokazać odrębnie, czy łącznie z podatkiem z deklaracji CIT?

W jednostkach, które podlegają opodatkowaniu CIT, podatek dochodowy stanowi obowiązkowe obciążenie wyniku finansowego brutto. Pozycji „Podatek dochodowy” nie wykazują podmioty, gdzie podatnikami są osoby fizyczne. Nie wystąpi on zatem w sprawozdaniach finansowych osób fizycznych oraz spółek jawnych niepodlegających pod CIT.

W pozostałych jednostkach – będących zarówno spółkami kapitałowymi, spółkami komandytowymi, jak i instytucjami kultury czy organizacjami pozarządowymi – jest to pozycja, w której pokazywane są skutki:

1) obowiązkowych zmniejszeń wyniku finansowego z różnych tytułów przewidzianych przepisami prawa, a w szczególności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych oraz wpłat z zysku przedsiębiorstw państwowych i spółek Skarbu Państwa,

2) rezerwy lub aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego od osób prawnych, utworzonych w trybie art. 37 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 295; dalej: u.r.) w związku z wystąpieniem przejściowej różnicy z tytułu podatku dochodowego, spowodowanej różnym momentem powstania przychodu i kosztu w świetle przepisów o rachunkowości i podatku dochodowego od osób prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00