Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-03-04

Sprawozdanie finansowe

Oficjalny termin na przygotowanie sprawozdania finansowego za 2023 r. nie zostanie w tym roku przesunięty. Ministerstwo Finansów poinformowało o tym w odpowiedzi na pytanie DGP. To oznacza, że jednostki, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, mają na to czas do 31 marca. Tu warto zauważyć, że w tym roku 31 marca to niedziela. Przypomnijmy, że terminy wynikające z ustawy o rachunkowości nie są przesuwane. W ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 295; dalej: u.r.) odwołano się do zdefiniowanego pojęcia dnia bilansowego, którym jest dzień sporządzenia przez jednostkę sprawozdania finansowego, oraz do dnia jego zatwierdzenia. Ustawodawca określił terminy jako jednostronnie zamknięte, co oznacza, że nie ulegają one przesunięciu.

Przypomnijmy, że sprawozdanie finansowe składa się z dwóch, trzech albo pięciu elementów w zależności od tego, z jakiego rodzaju jednostką mamy do czynienia i czy została podjęta decyzja o zastosowaniu uproszczeń dla mikro lub małych jednostek. Jednak niezależnie od tego, z ilu elementów składa się sprawozdanie finansowe, należy prawidłowo zaprezentować w nim skutki wszystkich zdarzeń gospodarczych, które miały miejsce w 2023 r., oraz oczywiście zdarzeń, które wywierają wpływ na dane prezentowane w sprawozdaniu za 2023 r., a miały miejsce na początku 2024 r. ©℗

O co pytają na szkoleniach

problem Prowadzę księgi rachunkowe klienta, który otrzymał kredyt na budowę magazynu. Zastanawiam się, czy w bilansie za 2023 r. dwie transze pokazać jako zobowiązanie. Pierwsza z nich wpłynęła w grudniu 2023 r., a druga ma zostać przelana w kwietniu 2024 r. Jak zaklasyfikować prowizję za udzielenie kredytu?

odpowiedź W księgach rachunkowych 2023 r. należy ująć tylko pierwszą transzę kredytu. W przypadku kredytów, które wypłacane są w transzach, ujęciu w księgach rachunkowych podlega tylko ta część kredytu, która wpłynęła do jednostki. Dlatego wykazaniu w bilansie sporządzonym na 31 grudnia 2023 r. podlega tylko kwota kredytu, którą firma faktycznie otrzymała. Pozostałej części kredytu, która wpłynęła/ma wpłynąć po dniu bilansowym, nie ujmuje się w księgach ani nie wykazuje w bilansie. Jednak w dodatkowych notach i objaśnieniach trzeba ją wskazać jako pozostałe zdarzenia. Robi się tak, bo informacja o tym przyczyni się do prawidłowej oceny zadłużenia jednostki, a także pokaże skalę przedsięwzięcia inwestycyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00