Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-12-04

Sprawozdanie finansowe za 2023 rok: 6 zagadnień warto sprawdzić już teraz

Zbliża się koniec roku i jest to w biurach rachunkowych czas wytężonej pracy. Wielu klientów chce jak najszybciej mieć przygotowane sprawozdanie. A to wymaga doskonałej organizacji pracy i należytej uwagi, aby nie przeoczyć zagadnień ważnych dla sprawozdania finansowego. Przypominamy biurom rachunkowym, na co należy zwrócić uwagę już teraz, aby uniknąć problemów na początku 2024 r.

1. Wybór wariantu

Wielu klientów biur rachunkowych to jednostki małe i mikro. Mogą one sporządzać sprawozdanie finansowe według wariantów uproszczonych, wymagających mniejszego nakładu pracy. Uproszczony wariant to też często korzyść dla klienta, nie prezentuje on bowiem swoim konkurentom zbyt wielu informacji, a tylko minimum. Ograniczony zakres informacyjny może więc być z tego powodu atrakcyjny.

Przypomnieć należy, że aby sprawozdanie mogło być sporządzane według załącznika nr 4 lub załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości (dalej: u.r.), to muszą być spełnione pewne warunki. Po pierwsze wielkość jednostki nie może przekraczać progów wskazanych w art. 1 ust. 1a lub 1c u.r. To, czy progi nie zostały przekroczone za 2022 r., wiemy z zeszłorocznego sprawozdania. Tego, czy będą przekroczone za 2023 r., dowiemy się dopiero na koniec roku, ale już teraz na początku grudnia jesteśmy w stanie wiarygodnie to oszacować. Zatem jeśli dotychczasowe wielkości wykazywane w księgach skorygowane przede wszystkim o prognozy sprzedaży w grudniu wskazują, że progi nie zostaną przekroczone, to sprawozdanie najprawdopodobniej będzie mogło być sporządzone według uproszczonych wariantów. Potrzebna jest jednak w tej sprawie stosowna uchwała organu zatwierdzającego sprawozdanie finansowe lub postanowienie właściciela. Jest jeszcze trochę czasu na podjęcie takich decyzji. Klient będzie więc mógł ‒ zależnie od swojej struktury właścicielskiej ‒ zwołać zgromadzenie wspólników albo, jeśli jest to zgodne z jego regulacjami, zorganizować podjęcie takiej decyzji w trybie obiegowym. Warto przypomnieć, że jeśli taka uchwała była podjęta w poprzednich latach, to nie trzeba jej podejmować na nowo (jeśli odnosi się ogólnie do sprawozdań a nie do konkretnego roku, za który było sporządzane sprawozdanie). Trzeba przyjrzeć się jednak, czy nie warto jej zaktualizować.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00