Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-11-23

uprawnienia

MRiPS wyjaśnia zasady zasiłku za dodatkowy urlop rodzicielski

Chodzi o 24 tygodnie, które przysługują rodzicom, których dzieci mają zaświadczenie o nieuleczalnej chorobie lub upośledzeniu wystawione w trybie ustawy „Za życiem”. Wątpliwości mogą dotyczyć sytuacji, gdy złożono długi wniosek zasiłkowy lub urlopowy przed zmianą przepisów

Przypomnijmy, że od 26 kwietnia 2023 r. obowiązują nowe wymiary urlopu rodzicielskiego, wprowadzone ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy ‒ Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 641; dalej: ustawa nowelizacyjna). Ma to swoje skutki także w kontekście zasiłkowym. Od kilku miesięcy mówi się na ten temat wiele, ale wciąż wątpliwości niektórych płatników budzą zasady wypłaty zasiłku za okres dodatkowego urlopu rodzicielskiego, do którego od 26 kwietnia 2023 r. prawo otrzymali rodzice dziecka mającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1923). Zaświadczenie to stwierdza ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Nowe reguły

Zgodnie z art. 1821a par. 1 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” pracownicy rodzice dziecka mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do:

  • 41 tygodni ‒ w przypadku urodzenia jednego dziecka;
  • 43 tygodni ‒ w przypadkach urodzenia dwojga lub większej liczby dzieci.

Urlop rodzicielski w tym wymiarze przysługuje łącznie obojgu pracownikom rodzicom dziecka, z tym zastrzeżeniem, że każdemu z nich przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców dziecka.

Nowelizacja kodeksu pracy nie tylko zwiększyła wymiar łącznego urlopu dla rodziców o 9 tygodni, lecz także wprowadziła specjalne rozwiązanie dla rodziców dziecka mającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Zaświadczenie to pozwala na skorzystanie przez rodziców z wydłużonego urlopu rodzicielskiego, którego wymiar wynosi odpowiednio 65 lub 67 tygodni dla obojga rodziców, z podobnym zastrzeżeniem, że każde z rodziców ma wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00